Pożyczki pod weksel

Pożyczki pod weksel

Rynek pożyczkowy oferuje nam wiele różnego typu produktów. Wśród nich znaleźć można także pożyczki pod weksel. Czym są? Kto ich udziela? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście!

Pożyczki pod weksel – co to takiego?

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że jak chcemy zaciągnąć pożyczkę, to zgłaszamy się albo do banku, albo do firmy pożyczkowej. Jednak w przypadku pożyczki pod weksel w żadnej z tych instytucji nie możemy liczyć na tego typu wsparcie. Dlaczego? Pożyczki pod weksel udzielane są jedynie przez osoby prywatne. Co ciekawe udzielać ich może każdy, kto dysponuje wolnymi środkami pieniężnymi. O co dokładnie chodzi w pożyczkach pod weksel?

Pożyczka pod weksel to rodzaj pożyczki pieniężnej, której zabezpieczeniem jest weksel – papier wartościowy, który w chwili złożenia podpisu skutkuje powstaniem zobowiązania wekslowego. Weksel poza tym stanowi też zabezpieczenie i dodatkowe zobowiązanie dla obu stron transakcji.

W przypadku pożyczkobiorcy składając podpis na wekslu, zobowiązuje się, że w terminie spłaci zaciągnięte zobowiązanie na ustalonych warunkach. Natomiast pożyczkodawca zobowiązuje się do udzielenia pożyczki w określonej kwocie, jak również do wypełnienia warunków umowy zawartej z pożyczkobiorcą.

Pożyczki pod weksel – na jakich zasadach są udzielane?

Formalności związanie z pożyczkami pod weksel zostały ograniczone do minimum, co oznacza, że mamy do czynienia z prostym i szybkim do uzyskania zobowiązaniem. Aby ubiegać się o pożyczkę, wystarczy mieć ważny dokument tożsamości. Pożyczkodawca rzadko kiedy prosi o przedłożenie dokumentów potwierdzających zatrudnienie i dochody.

Nie przykłada też uwagi do historii kredytowej, czy zdolności kredytowej. Nie weryfikuje też baz dłużników takich jak BIK czy KRD, dzięki czemu nawet osoby, które miały problemy ze spłatą długów w przeszłości, lub są zadłużone, mogą liczyć na pożyczkę. To z pewnością dobra wiadomość dla tych, którzy też uzyskali odmowną decyzję w banku lub w firmie pożyczkowej.

Pożyczki pod weksel udzielane są w różnej wysokości – od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To, ile dokładnie uzyskamy w ten sposób pieniędzy, zależy zarówno od naszych potrzeb, zasobności portfela pożyczkodawcy, jak i tego, ile ostatecznie zdecyduje się nam pożyczyć. Jedno jest pewne, warto wnioskować o taką sumę, jakiej faktycznie potrzebujemy. Również termin spłaty może być różny – od kilku dni, do kilku miesięcy lub kilku lat.

Takie szczegóły ustalane są indywidualnie, ale jedno jest pewne, powinny się znaleźć na umowie wekslowej. Jak już wspomnieliśmy, podstawą tego typu zobowiązania jest właśnie weksel, dlatego należy dołożyć starań, by był przygotowany odpowiednio.

Warto również wspomnieć, że pieniądze z pożyczki pod weksel można przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczkodawca nie narzuca celu, więc możemy dysponować środkami, jak tylko chcemy. Możemy przeznaczyć je na zakup samochodu, remont mieszkania, czy nawet upragnione wakacje.

Jednak do tego typu pożyczek warto podchodzić rozważnie, więc najlepiej sięgać po nie, gdy faktycznie tego potrzebujemy. Uzyskane pieniądze z pożyczki pod weksel mogą nam się przydać na przykład wtedy, gdy zalegamy z płatnościami ratalnymi kredytu czy pożyczki, lub grozi nam komornik.

Pożyczki pod weksel – o czym należy pamiętać zaciągając tego typu zobowiązania?

Zaciąganie pożyczki pod weksel zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Aby uniknąć ewentualnych niejasności bądź przykrych niespodzianek, warto przy zawieraniu pożyczki, pamiętać o kilku ważnych elementach. O czy mowa? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić osobę, od której zamierzamy pożyczyć pieniądze.

W tym celu warto zajrzeć do sieci. W Internecie nie brakuje stron, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami o pożyczkodawcach, więc jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy również takie, na których mogą widnieć opinie o osobie, od której my planujemy pożyczyć pieniądze. Wystarczy kilka opinii, by ustalić, z jakiego typu osobą mamy do czynienia, czy jest uczciwa i nie będzie próbowała nas oszukać w czasie zawierania transakcji.

Więcej uwagi powinniśmy też skupić na samej umowie. Zanim złożymy na niej podpis, sprawdźmy określone w umowie warunki udzielenia oraz zwrócenia zobowiązania. Dopilnować należy również wszystkie dane dotyczące samej pożyczki – zaczynając od kwoty pożyczanych nam pieniędzy, po termin spłaty oraz konsekwencje opóźnienia w spłacie. Istotne znaczenie ma również wpisanie informacji o kosztach pożyczki.

Przy wpisie powinny być obie strony. Jeśli pominiemy ten krok, to pożyczający może później dopisać dowolną wartość, a skutki tego mogą być dla nas nieciekawe i oznaczać bardzo duże koszty pożyczki. Poza tym, jeśli udzielający pożyczki pod weksel nie będzie chciał podać kosztów lub kwoty pożyczki na umowie, to od razu powinniśmy zrezygnować z pożyczki u tej osoby. Nie bez znaczenia pozostają również dane osobowe oby stron, jak i podpis – powinien on być czytelny i wyraźny. W ten sposób umowa będzie ważna i wiążąca. 

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: