Zwrot podatku 2019 – jak go wyliczyć?

Zwrot podatku 2019 – jak go wyliczyć?


W Polsce obowiązuje konieczność rozliczania się z fiskusem. Dla wielu to ogromny problem, bo trzeba śledzić na bieżąco wprowadzane zmiany w prawie, by dobrze rozliczyć swój podatek. Komu przysługuje zwrot podatku w 2019 roku? Jak go wyliczyć? My już wiemy i teraz swoją wiedzą dzielimy się z Wami!

Komu przysługuje zwrot podatku?

Zwrot podatku 2019 przysługuje tym, którzy w rocznej deklaracji wykażą nadpłatę. Oczywiście to nie oznacza, że każdy zaraz otrzyma zwrot. Najpierw trzeba wszystko udokumentować. Kiedy można liczyć na zwrot podatku? Przede wszystkim wtedy, gdy wykażemy zwiększone koszty uzyskania przychodu. Ta sytuacja najczęściej dotyczy zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Również zatrudnieni na umowę o pracę mogą wykazać wyższe koszty uzyskania przychodu w przypadku, gdy dojeżdżają do pracy odległej od miejsca zamieszkania. Zwrot podatku przysługuje również tym, którzy wykażą, że w poprzednim roku kwota wpłaconych zaliczek była wyższa niż należny podatek. Co więcej, o zwrot podatku ubiegać się mogą osoby korzystające z ulg podatkowych i odliczeń. W ten sposób zmniejsza się też kwotę należnego podatku, a podstawą do odliczenia mogą być ulgi prorodzinne (uzależnione od ilości posiadanych dzieci), ulgi zdrowotne (na leki, na sprzęt rehabilitacyjny), jak również ulgi na samochód, czy internet.

Jak wyliczyć zwrot podatku?

Jeśli szukasz szybkiego i łatwego rozwiązania, to proponujemy skorzystać z kalkulatora PIT na stronie Ministerstwa Finansów. Aby wyliczyć zwrot podatku 2019, potrzebujesz jedynie kilku danych, a sama procedura jest banalnie prosta. W pierwszej kolejności musisz wybrać sposób rozliczenia podatku dochodowego oraz wskazać rok podatkowy, z którego chcesz wyliczyć zwrot podatku, czyli 2018. następnie sumujesz kwoty uzyskania przychodu i wpisujesz je w odpowiednie rubryki w kalkulatorze. Te same czynności powtarzasz z kosztami uzyskanego przychodu, musisz uwzględnić też kwotę wpłaconych zaliczek na rzecz podatku, odliczenia na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Po wprowadzeniu wszystkich danych kalkulator wyliczy, czy masz niedopłatę, czy nadpłatę i wskaże jej wysokość.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: