KRD naliczyło prawie 500 mln długów wobec sądów

pożyczka dla zadłużonych z komornikiem

KRD naliczyło prawie 500 mln długów wobec sądów

W ciągu ostatnich dwóch lat, zadłużenie wynikające z niespłaconych grzywien oraz kosztów postępowań sądowych wzrosło od kwoty 210 mln PLN do poziomu prawie pół miliarda. Pesymistyczne dane opublikował ostatnio Krajowy Rejestr Długów. Co jest główną przyczyną diametralnego wzrostu zadłużenia w tak krótkim okresie czasu?

Sądy egzekwują Nowelizację Kodeksu Karnego z 2015 roku

Rejestry dłużników w Polsce istnieją od wielu lat. Jednak co ciekawe, dopiero w 2015 roku nowelizacja Kodeksu Karnego wprowadziła obligatoryjny obowiązek wpisywania przez sądy osób zadłużonych w aspekcie niespłaconych grzywien oraz kosztów postępowania. Brakowało jednak odpowiednich narzędzi oraz pracowników za to odpowiedzialnych. W związku z tym, przez dwa lata wprowadzone przepisy nie były w żaden sposób respektowane.

Impas został przerwany w 2017 roku wraz z pojawieniem się specjalnej platformy elektronicznej, która umożliwiła sądom szybkie wpisywanie dłużników do rejestru. Uwzględnione zostały także wszystkie sprawy od 2015 roku. To główna przyczyna, dla której kwota zadłużenia wzrosła z poziomu 210 milionów złotych do prawie pół miliarda. Dokładne zadłużenie Polaków wobec sądów wynosi na dzień dzisiejszy 485,5 mln złotych.

Niechlubnymi rekordzistami Pomorzanie

Dług województwa pomorskiego sięga 81 mln złotych! To ponad 13 milionów więcej niż w przypadku województwa mazowieckiego (67,9 mln). Jak się okazuje, winowajcą jest jeden człowiek ze Słupska, który zadłużył się przed sądem na kwotę 48 mln złotych. To on stoi za niechlubnym rekordem województwa pomorskiego.

Krajowy Rejestr Długów po raz kolejny w złym świetle stawia mężczyzn. Jak się okazuje, ponad 420 mln złotych długów wobec sądów należy właśnie do mężczyzn. Jeśli chodzi o grupy wiekowe, najmniejsze kwoty występują w przypadku millenialsów oraz seniorów. Największą kwotę (190 mln PLN) obserwujemy w grupie wiekowej 36-45 lat.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: