Benzyna w Polsce droga, ale najtańsza w Unii Europejskiej

ceny paliwa w Polsce

Benzyna w Polsce droga, ale najtańsza w Unii Europejskiej

Być może właśnie wróciłeś ze stacji paliw i tytuł tego artykułu wywołał u Ciebie wyłącznie salwę śmiechu. Często narzekamy bowiem na cenę paliwa w naszym kraju, ale osoby, które często bywają za granicą wiedzą, że w innych krajach jest dużo drożej. Oczywiście po uwzględnieniu średniej wysokości zarobków kwestia ta się nieco zmienia, jednak spoglądając wyłącznie na cenę benzyny, w Polsce możemy zatankować naprawdę tanio. Dla uwydatnienia różnic posłużymy się od razu cenami przeliczonymi na polską walutę.

Tanio w Europie Wschodniej

Najtańszą benzynę w Unii Europejskiej znajdziemy w Polsce, na Węgrzech oraz na Litwie. Średnia cena za litr „bezołowiowej” w wymienionych krajach to około 5,10 PLN. Najtańszą benzynę znajdziemy natomiast w Kosowie, gdzie cena oscyluje w granicach 4,50 PLN. Kosowo nie jest jednak członkiem Unii Europejskiej. Z tego samego względu, dużo tańszą benzynę spotkamy także w Turcji. Kraje spoza Unii posiadają bowiem nieco niższe opłaty dodatkowe.

Najdroższa benzyna w Unii Europejskiej

Teraz przekonajmy się, że w Polsce pod względem ceny benzyny nie jest źle. Absolutnym „liderem” pod względem wysokich cen jest Norwegia, w której cena za litr „bezołowiowej” wynosi ponad 7,50 PLN. Powyżej 7 PLN zapłacimy także w Grecji, Holandii oraz we Włoszech. W zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej cena znacznie wykracza po za granicę 6 PLN. Chlubnym wyjątkiem jest Luksemburg z cenami zbliżonymi do naszych. Dlatego sznurek samochodów na stacji paliw w tym kraju nie stanowi specjalnego zaskoczenia.

Tanio płacimy także za olej napędowy

Co ciekawe, także pod względem ceny ropy Polska plasuje się w czołówce. Aktualnie, za litr oleju napędowego musimy zapłacić około 5,30 PLN. Taniej o kilkanaście groszy jest na Litwie oraz w Luksemburgu. Wśród najdroższych krajów ponownie należy wymienić Norwegię (7,30 PLN). Najtańsza ropa spoza krajów Unii Europejskiej znajduje się natomiast w Kosowie (4,30 PLN).

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: