Wcześniejsza spłata pożyczki – czy to opłacalne rozwiązanie?

Wcześniejsza spłata pożyczki – czy to opłacalne rozwiązanie?


Każdy kredytobiorca ma możliwość jeden ważny przywilej, mianowicie wcześniejsza spłata pożyczki. Jest to zapis regulowany prawnie. Jednak banki i firmy pożyczkowe mogą stosować różne zapisy dotyczące warunków przedwczesnej spłaty. To właśnie od nich zależy, czy takie rozwiązanie okaże się dla nas korzystne. Warto zatem jeszcze przed podjęciem zobowiązania przeanalizować dokładne warunki umowy w kwestii przedterminowej spłaty.

Wcześniejsza spłata pożyczki – na co zwrócić uwagę?

Jeszcze przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić warunki dotyczące wcześniejszej spłaty zobowiązania. W nich ustala się zwrot kosztów na jakie może liczyć kredytobiorca. Ponadto, firmy pozabankowe mogą umieścić zapis o tzw. prowizji rekompensacyjnej.

Czym jest taka prowizja? To dodatkowe koszty, które klient poniesie za wcześniejsze uregulowanie zobowiązania w taki sposób, aby firma również odniosła korzyści na przedterminowej spłacie. Po 2011 roku próg prowizji rekompensacyjnej został ustalony na 0,5 lub 1%. Wszystko zależy od wysokości pożyczki oraz momentu, w którym decydujemy się na wcześniejszą spłatę.

Jakie korzyści płyną z wcześniejszej spłaty kredytu?

Pierwszą korzyścią jest oczywiście uniknięcie płacenia odsetek od dalszego okresu finansowania. Jednocześnie, klient może ubiegać się o zwrot pewnych kosztów. Wystarczy z wyprzedzeniem poinformować firmę o chęci przedterminowej spłaty zobowiązania. Konsultant dokona obliczeń oraz udzieli nam wszystkich informacji na temat podlegających nam zwrotów kosztów.

Jeśli zamykamy zobowiązanie z dużym wyprzedzeniem, oszczędności na odsetkach potrafią być bardzo wysokie. Jednocześnie, możemy również liczyć na pozytywny wpis w naszej historii kredytowej. Przy wcześniejszej spłacie zobowiązania klient nie może jednak liczyć na zwrot opłat przygotowawczych związanych ze sformułowaniem umowy. W zdecydowanej większości przypadków, przedterminowa spłata będzie jednak bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: