W spirali zadłużenia – jak uwolnić się od długów?

spirala zadłużenia

W spirali zadłużenia – jak uwolnić się od długów?


Nierozważne gospodarowanie pieniędzmi oraz częste pożyczanie pomimo niestabilnej sytuacji finansowej może doprowadzić do wejścia w tzw. spiralę zadłużenia. Wielkość dochodów w stosunku do liczby zobowiązań jest niewystarczająca i uniemożliwia spłacanie długów. To poważny problem, który wymaga podjęcia odpowiednich działań. W jaki sposób powinien zachować się pożyczkobiorca, który wpadł w spiralę zadłużenia?

Aktywna współpraca z wierzycielami

Powszechnym błędem wielu dłużników jest unikanie dialogu z wierzycielem. Bank lub firma pożyczkowa nie ma zatem wyboru i wchodzi na drogę sądową. Takie rozwiązanie jest niekorzystne dla obu stron. Dłużnik musi się liczyć z wizytą komornika, a wierzyciel z dodatkowymi kosztami. Z tego względu banki bardzo często postarają się wypracować kompromis, który ułatwi dłużnikowi spłatę zaciągniętego zobowiązania. Warunkiem jest jednak chęć znalezienia porozumienia, a tej często brakuje po stronie osób zadłużonych.

Plan działania mający na celu wyjście ze spirali zadłużenia

W celu spłacenia wszystkich długów należy stworzyć plan działania, który uwzględni aktualną sytuację finansową. Wypisz wszystkie otwarte zobowiązania, koszty życia, a także miesięczne dochody. Zastanów się, gdzie możesz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Czasami warto stosować radykalne środki, np. rozwiązanie umowy na telewizję. Aby opuścić spiralę zadłużenia trzeba poszukać każdej złotówki, która może zostać przeznaczona na spłatę długów.

Poszukaj dodatkowych źródeł dochodu

Jeśli sytuacja jest wyjątkowo trudna, samo oszczędzanie na kosztach życia może okazać się niewystarczające. Zastanów się, w jaki sposób możesz zdobyć dodatkowe pieniądze? Może sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów? Praca dorywcza? A może udzielanie korepetycji lub lekcji z dziedziny, w której czujesz się naprawdę mocny? Poświęcenie swojego wolnego czasu w celu uzyskania dodatkowych źródeł dochodu to bardzo skuteczny sposób na wyjście ze spirali zadłużenia.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: