Jak można wydostać się ze spirali zadłużenia?

Jak można wydostać się ze spirali zadłużenia?


Przytłaczające długi potrafią rujnować wszystkie dziedziny życia pożyczkobiorcy, który czuje się osaczony i nie widzi dobrego wyjścia z aktualnej sytuacji. Wyjście ze spirali zadłużenia nie jest łatwe, jednak kierując się kilkoma podstawowymi zasadami można stopniowo ustabilizować swoją sytuację finansową. Przede wszystkim, należy uświadomić sobie skalę problemu i przedsięwziąć działania, które mogą doprowadzić do wyjścia ze spirali zadłużenia.

Najważniejszy jest plan działania

Pierwszym krokiem ku poprawieniu sytuacji finansowej jest podjęcie konkretnych działań. Spisz wszystkie otwarte zobowiązania i sprawdź, które z nich są najbardziej naglące. Wypisz także miesięczne koszty życia oraz dochody. Zastanów się, w którym aspekcie życia możesz znaleźć dodatkowe oszczędności. Każda kwota przeznaczona na spłatę długów przybliża Cię do szczęśliwego zakończenia. Nie bój się radykalnych sposobów. Jeśli to konieczne, sprzedaj niepotrzebne rzeczy, ułóż jadłospis z najtańszych produktów, a także pomyśl o rozwiązaniu abonamentów.

Nie unikaj współpracy z wierzycielami

Egzekucja komornicza wcale nie leży w interesie wierzycieli. To ostateczność związana z dodatkowymi kosztami oraz formalnościami na drodze sądowej. Z tego względu, firmy pożyczkowe oraz banki są skłonne negocjować z klientem warunki spłaty zobowiązania. Warunek jest jeden – dłużnik musi wyrazić chęć współpracy i szukania wspólnego kompromisu. Bardzo często takie działania pozwolą odzyskać płynność finansową i znaleźć dodatkowy czas i pieniądze na spłatę najbardziej naglących zobowiązań.

Sprawdź możliwość podjęcia kredytu konsolidacyjnego

Możesz także skonsultować się z doradcą finansowym i sprawdzić możliwość podjęcia kredytu konsolidacyjnego. Umożliwia on zdobycie pieniędzy na spłatę wszystkich, otwartych zobowiązań. Jednocześnie proponuje dłuższy termin spłaty, tak aby miesięczna rata była niższa niż suma dotychczasowych kosztów. W ten sposób, kilka źródeł zadłużenia zamieniasz w jeden kredyt, który możesz spłacać na dogodniejszych warunkach.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: