Ile dać na komunię 2019? Przewodnik po prezentach w gotówce

Święto religijne-Komunia Święta

Ile dać na komunię 2019? Przewodnik po prezentach w gotówce

Ile dać na komunię? To dylemat bardzo wielu Polaków, w szczególności, że za chwilę maj, czyli sezon komunijny. Jeśli Ty również stoisz przed takim problemem, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy w nim, ile dać na komunię w 2019 roku!

Prezenty w gotówce, czyli ile dać na komunię?

Pierwsza komunia święta to przede wszystkim uroczystość o charakterze religijnym i prezenty nie powinny być tutaj najważniejsze. Jednak przyjęło się, że każde dziecko, które przystępuje do komunii, zostaje obdarowane różnego typu prezentami, w tym właśnie pieniędzmi. To, ile pieniędzy damy na komunię, zależeć powinno wyłącznie od nas, od tego, jak bardzo nas stać. Dla jednych będzie to 50 zł, dla innych 100, a dla kolejnych 500 zł. Nie jest powiedziane, że to rodzice, dziadkowie, czy chrzestni muszą dać więcej niż pozostali goście, chociaż w naszej tradycji również przyjęło się, że lepsze prezenty, czyli więcej do koperty, wręczają członkowie najbliższej rodziny.

Pieniądze od chrzestnych, ile włożyć do koperty?

Rodzice chrzestni zazwyczaj przeznaczają na prezent komunijny od 500 do 1000 zł. Kwota ta zwykle uzależniona jest od ich poziomu zamożności oraz od tego, czy oprócz gotówki dokupują dodatkowy prezent. Chrzestni mogą też wręczyć prezent wspólnie, ustalić, że kupują coś razem, albo wręczają jedną kopertę.

Ile dają dziadkowie na komunię?

Prezenty od dziadków to najczęściej pamiątkowa biżuteria lub dewocjonalia. Jeśli zdecydują się na prezenty gotówkowe, to ich wartość zwykle plasuje się w okolicach 100-200 zł. Oczywiście to też nie stanowi reguły, jeśli dziadkowie są majętni, równie dobrze mogą przeznaczyć na prezent dla wnuka więcej. 

Prezenty gotówkowe od bliskiej rodziny

Najbliższa rodzina wręcza prezenty w granicach 300-400 zł. Od tej sytuacji także zdarzają się wyjątki. Jeśli ktoś z bliskiej rodziny nie zarabia dużo lub jest w trudniej sytuacji finansowej, może pokusić się o kupno prezentu lub samodzielne go wykonanie. Takie prezenty również bywają bardzo efektowne.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: