PKO BP najodporniejszym bankiem europejskim w Stress Testach

pko bp

PKO BP najodporniejszym bankiem europejskim w Stress Testach

Pieniądze, które powierzamy bankom w formie lokaty oszczędnościowej lub innego instrumentu finansowego, są wykorzystywane przez instytucję do inwestowania i pomnażania środków, dzięki czemu klienci mogą liczyć na zysk z oprocentowania. Europejskie prawo reguluje jednak taką działalność banków dbając o ich wypłacalność. Przeprowadzone stress testy wykazały, że PKO BP jest najodporniejszym bankiem w Europie na niekorzystne warunki finansowe.

W jakim celu przeprowadza się Stress Testy?

Banki zarabiają nie tylko na udzielonych kredytach, ale także na drodze inwestycji. Aktywami są środki klientów wpłacone na instrumenty oszczędnościowe. Stress testy zakładają wystąpienie niekorzystnych warunków gospodarczych oraz ich wpływ na działalność banku. W ten sposób, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego sprawdza, czy banki byłyby wstanie zapewnić swoim klientom wypłacalność. Zwycięstwo PKO BP w tym teście jest ogromnym wyróżnieniem i oznacza, że instytucja ta gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo środkom wpłaconym przez klientów.

Jakie sytuacje uwzględniają stress testy?

Wiemy, jak niekorzystny wpływ na środki prywatnych inwestorów może mieć krach. Banki obracające miliardami są narażone na wymiernie wyższe straty. Stress Testy sprawdzają jak na działanie banku wpłynęłoby spowolnienie gospodarcze, wzrost wskaźnika bezrobocia czy chociażby, w przypadku PKO BP, osłabienie złotówki względem najważniejszych, europejskich walut. Wysoki wynik PKO nie jest jednak dużym zaskoczeniem. Od wielu lat, ta instytucja prezentuje bardzo przemyślany model biznesowy, który unika wysokiego ryzyka inwestycyjnego.

Polskie banki najlepsze w Europie

Chwaląc doskonały wynik uzyskany przez PKO Bank Polski nie sposób oczywiście nie wspomnieć o innym polskim banku, Pekao, który zajął trzecie miejsce. Drugie stopień na podium przypadł natomiast hiszpańskiej instytucji Santander. W badaniu oficjalnie wzięło udział 48 największych banków, jednak Europejski Urząd Nadzoru Bankowego sprawdza w stress testach wszystkie banki komercyjne. Ujawnienie wyników pozostałych instytucji zależy wyłącznie od nich samych.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: