Intercyza – co to jest i czy warto ją spisywać?

intercyza majątku małżeństwa

Intercyza – co to jest i czy warto ją spisywać?


Żyjemy w zwariowanych czasach, więc wiele osób do instytucji małżeństwa podchodzi z pełną rozwagą. Choć wspólnota majątkowa nadal jest bardzo popularna, to coraz więcej osób decyduje się na intercyzę. Na czym dokładnie ona polega? Czy warto się na nią zdecydować?

Zgodnie z zapisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego po ślubie małżonkowie obejmuje ustawowa wspólnota majątkowa. Oznacza to, że wszystko, co od tej pory zgromadzą, będzie częścią ich wspólnego majątku. Ma to stanowić bazę i zarazem zabezpieczenie finansowe dla tworzącej się rodziny. W jego skład wchodzą między innymi wynagrodzenia za pracę, dochody z działalności gospodarczej, zakupione po ślubie ruchomości oraz nieruchomości. Od zasad tych jednak można się uchronić, podpisując tzw. intercyzę.

Czym jest intercyza małżeńska?

Intercyza jest aktem notarialnym, będącym umownym ustrojem między małżonkami. Taki akt można zawrzeć zarówno przed ślubem, jak i po nim. Intercyza pozwala podzielić majątek na kilka sposobów. Pierwszy z nich to ograniczenie wspólności majątkowej, czyli wyłączenie tylko niektórych składników z majątku wspólnego. Inną opcją jest rozszerzenie wspólności majątkowej o to, co wchodziło w majątek osobisty. Najczęściej jednak małżonkowie wybierają kolejną możliwość, czyli rozdzielność majątkową. Od  momentu jej podpisania małżonkowie nie mają wspólnego majątku, każde z nich dysponuje odrębnymi majątkami osobistymi i o tym, co z nimi zrobią, decydują samodzielnie.

Czy warto spisywać intercyzę?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaki rodzaj intercyzy się zdecydujemy. Intercyza z ograniczeniem wspólności majątkowej pozwala zachować na wyłączność pewne elementy majątku osobistego, jak np. odziedziczone nieruchomości po rodzicach, dziadkach itp. wspólność majątkowa rozszerzona zapewnia równy dostęp do całego zgromadzonego majątku osobistego. Z kolej rozdzielczość majątkowa gwarantuje niezależność finansową, ale również stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie przed błędnymi decyzjami biznesowymi jednego z małżonków.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: