Pożyczki z żyrantem – czy takie zabezpieczenie jest opłacalne?

kredyt gotówkowy z poręczycielem

Pożyczki z żyrantem – czy takie zabezpieczenie jest opłacalne?

Poręczyciel może być ratunkiem w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie może się pochwalić nienaganną historią BIK, a także dobrą zdolnością kredytową. W takiej sytuacji, firma pożyczkowa zażyczy sobie dodatkowego zabezpieczenia zobowiązania finansowego. Tu do akcji wkracza poręczyciel, który dysponując wysoką zdolnością kredytową może wpłynąć na to, ze otrzymamy pożyczkę. Jednak czy pożyczki z żyrantem są opłacalne? O czym musimy pamiętać?

Kto może zostać żyrantem?

Poręczycielem naszej pożyczki może zostać dowolna osoba. Może być to ktoś z rodziny lub grona bliskich, lub całkowicie obca osoba, która wyrazi chęć podżyrowania naszej pożyczki. Żyrant musi jednak dysponować wysoką zdolnością kredytową oraz posiadać zdolność do wykonywania czynności prawnych. Wiele firm pożyczkowych oczekuje również, że poręczyciel udokumentuje swoje comiesięczne dochody. A zatem, wymogi są dosyć restrykcyjne.

To oczywiście nie może dziwić. Pożyczki z żyrantem często są udzielane osobom z negatywną historią kredytową. Jedynym zabezpieczeniem pożyczonych środków staje się w tym momencie poręczyciel. To sprawia, że żyrant częściej musi się wykazać lepszą zdolnością kredytową niż osoba prywatna samodzielnie ubiegająca się o kredyt lub pożyczkę.

Jakie obowiązki posiada poręczyciel?

Po pozytywnym zweryfikowaniu zdolności kredytowej żyranta przychodzi czas na podpisanie umowy. Poręczyciel, składając swój podpis, zobowiązuje się do przejęcia wszystkich długów pożyczkobiorcy w sytuacji, gdy ten będzie miał problemy ze spłatą zobowiązania. Innymi słowy, poważne konsekwencje w przypadku jakichkolwiek problemów uderzą pełną siłą w żyranta. To jego majątek stanie się zagrożony i będzie podstawą do wszczęcia postępowania windykacyjnego. W takiej sytuacji, spadnie również ocena kredytowa żyranta w BIK.

Czy poręczyciel może się uchronić przed koniecznością spłacania nieswoich długów? Tylko w określonych granicach. Umowa pożyczki może zawierać zapis, że żyrant zabezpiecza z góry określoną część zobowiązania. Poręczenie może być również czasowe. Np. w przypadku pożyczki na rok, gwarant może się zobowiązać do podżyrowania tej kwoty wyłącznie przez okres kilku miesięcy. Takie zapisy wpływają jednak na maksymalną kwotę, o jaką może ubiegać się pożyczkobiorca.

Czy pożyczki z żyrantem są najlepszym wyborem?

Biorąc pod uwagę większą ilość koniecznych formalności, możemy także rozważyć inne możliwości. Nasza słaba zdolność kredytowa często nie przekreśla definitywnie szans na otrzymanie pożyczki. W tym celu warto sprawdzić oferty firm pozabankowych w obszarze pożyczek bez poręczeń. Być może firma zaproponuje nam nieco mniejszą kwotę, ale dzięki temu, zyskamy komforty i nie będziemy musieli decydować się na podżyrowania pożyczki.

Pamiętajmy także, że wiele firm pozabankowych często wymaga jedynie zaświadczenia o zarobkach. Pomija natomiast szczegółowe sprawdzanie historii w bazach BIK, BIG, KRD oraz ERIF. W wielu sytuacjach okaże się, że pożyczka z żyrantem nie jest konieczna.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: