Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Procedury paszportowe

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Rodzinne wakacje to wspaniale spędzony czas pełny miłych wspomnień. Przede wszystkim dla najmłodszych członków rodziny. Rodzice przed wakacyjnym wypoczynkiem często muszą zadbać o właściwe przygotowanie się do wyjazdu. Jeśli po raz pierwszy udajemy się za granicę z dzieckiem, potrzebny będzie paszport lub dowód osobisty (tylko w obszarze Unii Europejskiej. Jak wyrobić paszport dla dziecka i uniknąć niepotrzebnych nerwów przed wyjazdem?

Przede wszystkim warto z dużym wyprzedzeniem zadbać o załatwienie tej sprawy. Do urzędu warto udać się już na miesiąc przed wyjazdem. Obecnie paszporty oraz inne dokumenty wydawane są dużo szybciej, ale po co ryzykować? Wszystkie formalności możemy sprawnie i szybko załatwić jednego dnia. Wystarczy skompletować dokumenty i wziąć ze sobą trochę gotówki. W urzędzie wymagają jest obecność obojga rodziców. Aby uniknąć nerwów związanych z kolejkami i licznymi procedurami, warto wziąć jeden dzień urlopu i nastawić się do wizyty w urzędzie pozytywnie.

Gdzie należy złożyć wniosek o wydanie paszportu?

Paszport wyrabiamy w urzędzie wojewódzkim lub w punktach paszportowych i delegaturach urzędu w mniejszych miastach. Jak już wspomnieliśmy, do urzędu muszą się udać obydwoje rodzice. Jeśli jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej lub jest ona ograniczona, do urzędu należy zabrać stosowne orzeczenie sądu. Jeśli jedno z rodziców nie ma możliwości pojawienia się w urzędzie, możliwe jest załatwienie formalności ze specjalną zgodą pisemną drugiego rodzica. Musi być ona poświadczona przez notariusza.

Jakie dokumenty musi mieć przy sobie rodzic?

Przed wizytą w urzędzie warto skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Jako iż w podobnych sprawach warto stawić się w urzędzie jak najwcześniej,  poprzedniego dnia warto udać się do profesjonalnego fotografa w celu zrobienia zdjęć potrzebnych do paszportu. Zdjęcia muszą spełniać określone wymogi, dlatego warto skorzystać z pomocy fotografa, który zna wszystkie wytyczne.

W urzędzie wypełniamy wniosek paszportowy. Niestety wzór wniosku nie jest dostępny w Internecie, a zatem nie ma możliwości wypełnienia wniosku wcześniej. Do okienka udajemy się również z dowodem wniesienia opłaty paszportowej. Zapłacić możemy gotówką w kasie urzędu lub przelewem internetowym. Będziemy musieli jednak wydrukować potwierdzenie przelewu. Jeśli dziecko posiadało wcześniej inny paszport, należy go zdać wraz ze złożeniem nowego wniosku. Oczywiście obydwoje rodzice muszą mieć przy sobie dowody osobiste.

Ile czasu zajmuje wyrobienie paszportu oraz jakie koszty poniesiemy?

Wyrobienie paszportu dla dziecka na szczęście nie wiąże się z poważnymi wydatkami. W przypadku dzieci poniżej 13 roku życia opłata wyniesie 60 PLN. Możliwe jest skorzystanie z 50-procentowej ulgi (wymagany dokument w postaci legitymacji szkolnej). Z Kartą Dużej Rodziny możemy liczyć na kolejną zniżkę, dzięki której całkowity koszty wyniesie 15 PLN.

W przypadku młodzieży od 13 do 18 roku życia cena bazowa wynosi 140 PLN. Tutaj jednak podlegamy podobnym zniżkom: 50% ulgi po okazaniu legitymacji szkolnej (cena po zniżce 70 PLN), a także dodatkowej zniżce z tytułu Karta Dużej Rodziny (cena po zniżkach 35 PLN). Oczywiście kosztem pobocznym jest wyrobienie niezbędnych zdjęć do paszportu (ok. 20-30 PLN za 4 zdjęcia).

Na jak długo wydawany jest paszport dla dziecka?

Dzieciom poniżej 13. roku życia wydawany jest specjalny paszport biometryczny z liniami papilarnymi, wzorem siatkówki oka oraz cyfrowym zdjęciem twarzy. Dokument jest ważny przez 5 lat. W przypadku młodzieży paszport jest zwykle wydawany na okres 10 lat. Jeśli nasze dziecko posiada paszport od jakiegoś czasu, warto przed wyjazdem sprawdzić termin ważności paszportu oraz przeczytać o wymogach danego kraju. W niektórych miejscach, np. w Egipcie, wymagany jest paszport, który będzie ważny jeszcze przez 6 miesięcy. W rządowym poradniku „Polak za granicą” można znaleźć informacje o krajach posiadających specjalne wymagania paszportowe.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: