Jak odliczyć Internet od podatku?

Jak dużo można uzyskać ulgi internetowej

Jak odliczyć Internet od podatku?


Większość z nas w zasadzie nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu. Nie dziwi zatem fakt, że z biegiem czasu podejmowane są kolejne starania, aby z tego dobrodziejstwa mógł korzystać każdy człowiek na ziemi. W niektórych krajach Internet jest już całkowicie darmowy dla wszystkich obywateli. Co ciekawe, w Polsce również istnieje sposób by przez pewien okres czasu cieszyć się darmowym dostępem do sieci. Takie możliwości daje nam ulga internetowa.

Możliwość odliczenia rachunków za Internet od podatku nie przysługuje wyłącznie przedsiębiorcom, którzy chcą obniżyć koszty prowadzenia firmy. Ulga internetowa to zupełnie inny program, który pozwala odliczyć koszty związane z dostępem do sieci wszystkim osobom prywatnym. Ulga uwzględnia jedynie rachunki za dostęp do Internetu. Nie możemy zatem odliczyć kosztów instalacji, zakupu sprzętu czy modernizacji. Niemniej jednak, ulga wciąż pozwala nam odzyskać nawet kilkaset złotych z tytułu zapłaconych rachunków. W jaki sposób możemy odzyskać te pieniądze?

Ulga internetowa 2019 – kiedy przysługuje?

W naszym kraju pojawia się coraz więcej projektów, które mają na celu udostępnienie darmowego Internetu większej liczbie użytkowników. Przykładem są chociażby hot spoty wi-fi w miejscach publicznych oraz środkach komunikacji. Ulga internetowa to kolejny krok, który ma obniżyć nasze koszty związane z dostępem do sieci. Mimo kilku ograniczeń, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, które sprawi, że przez pewien okres czasu będziemy korzystać z sieci praktycznie za darmo. Ulga internetowa dotyczy wszystkich osób, które korzystają z sieci we własnym domu lub mieszkaniu.

A zatem, musimy dysponować miesięcznymi rachunkami za korzystanie z usługi. Wiele osób decyduje się jednak na wykupienie pakietu z telewizją oraz telefonem. W takich sytuacjach często otrzymujemy jeden, zbiorczy rachunek. Taki dokument jest niewystarczający by móc skorzystać z odliczenia od podatku. Jeśli posiadamy większy pakiet usług, musimy skontaktować się z dostawcą i poprosić o wystawianie faktury z uwzględnieniem wszystkich składowych. W ten sposób, na fakturze pojawią się konkretne kwoty z tytułu korzystania z Internetu.

Czy odliczenie kosztów Internetu jest nieograniczone?

Niestety, istnieją pewne istotne ograniczenia, które sprawiają, że z luksusu darmowego Intetnetu będziemy mogli cieszyć się tylko przez dwa lata. Ulga może bowiem zostać odliczona w dwóch kolejnych latach rozliczeniowych. Jeśli odliczymy rachunki za Internet w zeznaniu podatkowym za rok 2018, jeszcze tylko w przyszłym roku ulga będzie nas dotyczyć. Niemniej jednak, dwa lata darmowego Internetu to gra warta świeczki. Jednak czy mówimy tu o całkowicie darmowym Internecie? W tej kwestii również pojawiają się pewne ograniczenia.

Przede wszystkim, maksymalna kwota zwrotu jaką możemy otrzymać z tytułu ulgi internetowej. Możemy odliczyć od podatku maksymalnie 760 PLN. Jeżeli roczny koszt korzystania z sieci okazał się większy, wciąż możemy skorzystać z ulgi, ale tylko do wyżej podanej granicy. Ponadto, ulga internetowa uwzględnia wyłącznie rachunki za sam dostęp do Internetu. Nie możemy odliczyć kosztów instalacji, pomocy technicznej czy zakupu lub modernizacji sprzętu. Uwzględniając powyższe ograniczenia, ulga internetowa wciąż jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu z nas.

Jak odliczyć ulgę internetową od podatku?

W roku 2019 nastąpiła długo wyczekiwana rewolucja w prawie podatkowym. Obecnie Urzędy Skarbowe same rozliczają zeznania podatkowe nadesłane przez naszych pracodawców. Skorzystanie z jakiejkolwiek ulgi wymaga zatem samodzielnego wypełnienia właściwego PIT-u i dostarczenia go osobiście do Urzędu Skarbowego. Ulgę internetową można odliczyć w formularzach PIT-36 oraz PIT-37 składając dokument do końca kwietnia.

Odliczenia dokonujemy w części B w polach nr 25 lub 26. Musimy oczywiście dysponować wszystkimi fakturami, które poświadczają poniesione przez nas opłaty z tytułu dostępu do Internetu. Fakturę można zastąpić innym dokumentem, który zawiera dane podatnika, dane dostawcy usługi, zakres usługi internetowej, a także dokładne koszty.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: