Ile komornik może zabrać z konta? Kwota wolna od zajęcia

Ile komornik może zabrać z konta? Kwota wolna od zajęcia


Ściągnięcie środków z konta bankowego to najpowszechniejsza forma egzekucji komorniczej. Oczywiście komornik nie może zabrać dłużnikowi całej kwoty znajdującej się na koncie. Istnieje bowiem pojęcie kwoty wolnej od zajęcia. Jej dokładna wysokość zależy przede wszystkim od formy zatrudnienia, a także rodzaju długów posiadanych przez dłużnika. Ile pieniędzy z konta bankowego może zabrać komornik?

Kwota wolna od zajęcia w 2019 roku

W roku 2019 kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju. Płaca minimalna wzrosła od nowego roku do poziomu 2250 PLN brutto. Osoby zarabiające najniższą krajową nie utracą środków ulokowanych na koncie z tytułu wypłaty. Komornik ma obowiązek pozostawić kwotę minimalnego wynagrodzenia netto, a zatem 1633,78 PLN. Tylko nadwyżką od tej kwoty może zostać zabrana z konta przez komornika. W przypadku większych pensji, komornik może zająć maksymalnie 50% wynagrodzenia netto.

Wymiar pracy wpływa na kwotę wolną od zajęcia

Nieco inne zasady obowiązują w sytuacji, gdy dłużnik nie jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasowym. W takiej sytuacji, kwota wolna od zajęcia jest obliczana poprzez pomnożenie kwoty minimalnego wynagrodzenia netto przez wymiar pracy. A zatem, w przypadku zatrudnienia na pół etatu, komornik ma obowiązek pozostawić na koncie bankowym dłużnika kwotę 816,50 PLN. Także w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasowym, maksymalna kwota zajęcia nie może przekraczać 50% kwoty wynagrodzenia netto.

Kwota wolna od zajęcia a rodzaj zadłużenia

Od wyżej ustalonych zasad przysługują jednak pewne wyjątki, a mianowicie, długi alimentacyjne. W tej sytuacji, komornik może zabrać z rachunku bankowego dłużnika nawet 60% wynagrodzenia netto. Dłużników alimentacyjnych nie obowiązuje również kwota wolna uzależniona od minimalnych zarobków. Jeżeli zatem długi pochodzą z niespłaconych alimentów, komornik ma obowiązek pozostawienia na koncie dłużnika 40% płacy minimalnej netto czyli 650 PLN.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: