Godziny sesji Elixir – kiedy dojdzie Twój przelew?

Szybkość przesyłu pieniędzy-Elixir

Godziny sesji Elixir – kiedy dojdzie Twój przelew?


Zwykle nie interesuje nas dokładna godzina dotarcia przelewu na rachunek odbiorcy. Zdarzają się jednak wyjątki, w których jak nigdy wcześniej zależy nam na czasie i szybkim załatwieniu sprawy. Warto zatem poznać zasady funkcjonowania systemu tradycyjnych przelewów Elixir. W ten sposób będziesz mógł obliczyć orientacyjny czas księgowania przelewu w banku odbiorcy. Będziesz mógł również rozważyć skorzystanie z systemów oferujących szybsze przekazanie przelewu.

W jaki sposób funkcjonuje system Elixir?

Elixir to system rozliczeń międzybankowych. Dotyczy on zatem przelewów w obrębie różnych banków. Przelew jest realizowany w trzech fazach: Pierwsza to sesja wychodząca w banku nadawczym. Dyspozycja jest przekazywana do realizacji i trafia do systemu NBP nadzorowanego prze Krajową Izbę Rozliczeń. Transakcje są rozliczne od poniedziałku do piątku w trakcie jednej z trzech sesji dziennych w godzinach: 10:30 – 11:00, 14:30 – 15:00, 17:00 – 17:30. Ostatnim etapem wędrówki przelewu jest sesja przychodząca w banku odbiorcy.

Godziny rozliczeniowe przelewów wychodzących i przychodzących

Sesje w banku są oczywiście dostosowane do godzin sesji rozliczeniowych NBP. Dokładne godziny są kwestią indywidualną ustalaną przez każdy bank. Możemy jednak podać orientacyjne ramy czasowe, w których mieszczą się sesje przychodzące i wychodzące we wszystkich bankach komercyjnych w Polsce. Przelewy wychodzące są wysyłane w godzinach: 7:30 – 9:30, 11:30 – 13:30 oraz 14:00 – 16:00. Z kolei przelewy przychodzące są księgowane na rachunku odbiorcy w godzinach: 10:00 – 12:00, 14:00 – 16:00 oraz 16:30 – 18:00.

Przelewy błyskawiczne – SORBNET i BlueCash

Przelew międzybankowy Elixir nie powinien trwać dłużej niż 1 dzień roboczy. Jeśli jednak zależy nam na każdej minucie, dyspozycje możemy przekazać znacznie szybciej. Do tego służy system rozliczeń w czasie rzeczywistym SORBNET. Działa on w dni powszednie i pozwala na przekazanie dowolnej kwoty. Jego wadą jest jednak stosunkowo wysoka prowizja (nawet 50 PLN). Istnieją także specjalne platformy przelewów błyskawicznych, które pozwalają natychmiast zrealizować transakcje za pośrednictwem systemu BlueCash. Platforma posiada konta w wielu bankach, dzięki czemu płatność jest rozliczana za pośrednictwem szybkich i bezpłatnych przelewów wewnętrznych.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: