Czym zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa?

Czym zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa?


Krajowa Izba Rozliczeniowa to spółka akcyjna, której udziałowcami są największe banki komercyjne w Polsce. Instytucja pełni niezwykle ważną rolę na polskim rynku finansów odpowiadając m.in. za przekazywanie przelewów międzybankowych. Z usług spółki korzystają największe banki i przedsiębiorstwa, ale także osoby prywatne. Sprawdźmy, czym dokładnie zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Jak rozliczane są przelewy międzybankowe?

Jeśli wykonujesz przelew do odbiorcy, który posiada konto w innym banku, korzystasz z systemu transakcji międzybankowych Elixir. Za prawidłowe funkcjonowanie tego systemu odpowiada właśnie Krajowa Izba Rozliczeniowa. Warto wiedzieć, że przelew międzybankowy jest rozliczany w kilku etapach. To pozwala przewidzieć, kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy.

Większość klientów wie, że każdy bank posiada trzy sesje przelewów przychodzących i wychodzących. W tym czasie, bank przekazuje dyspozycje przelewu do dalszej dyspozycji, lub księguje pieniądze na koncie swoich klientów. Po środku znajduje się jednak system rozliczeniowej Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jak to działa w praktyce?

Jeśli wykonujesz przelew międzybankowy, Twoja dyspozycja najpierw zostanie zarejestrowana i przetworzona przez system bankowości Twojego banku w sesji wychodzącej. Następnie, dyspozycja trafia do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Przelewy Elixir są rozliczane w trzech sesjach. Dopiero potem są one przekazywane do banku odbiorcy i księgowane na koncie. Instytucja obsługuje również systemy: Ekspress Elixir,  Euro Elixir, Ognivo oraz Swift. 

Szybkie płatności internetowe Paybynet

Dokonując zakupów przez Internet kilka lat temu, musieliśmy się liczyć, że nasza paczka zostanie wysłana dopiero po zaksięgowaniu naszej wpłaty. Obecnie, płatności są realizowane błyskawicznie. W przypadku wielu polskich sklepów internetowych odpowiada za to system Paybynet, który pozwala na momentalne zaksięgowanie dyspozycji w banku odbiorcy. Dzięki temu, realizacja naszego zamówienia może się rozpocząć jeszcze tego samego dnia. Za płatności błyskawiczne online w platformie Paybynet również odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: