Egzekucja komornicza z wynagrodzenia – jak to wygląda w praktyce?

Egzekucja komornicza z wynagrodzenia – jak to wygląda w praktyce?

Komornika nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Zwykle pojawia się tam, gdzie trzeba ściągnąć należność z dłużnika. Bywa bezwzględny, a żeby osiągnąć swój cel stosuje różnego typu sposoby. Za jeden z najpopularniejszych z pewnością można uznać ściąganie należności z wynagrodzenia. Czym jest egzekucja komornicza z wynagrodzenia? Jak dokładnie wygląda taka procedura i ile komornik może zabrać z wynagrodzenia? Sprawdzamy!

Egzekucja komornicza z pensji – o co w tym chodzi?

Komornika z pewnością możemy uznać za osobę, z którą nikt nie chciałby mieć do czynienia. Jednak nie zawsze nasze chęci wystarczą. Czasami wystarczy kilka niefortunnych zdarzeń, by wpaść w poważne kłopoty finansowe i mieć problem ze spłatą zobowiązań. W takich przypadkach wierzyciel, by ściągnąć należność, może oddać sprawę do komornika. Co to dla nas oznacza? Będziemy musieli zmierzyć się z egzekucją komorniczą, czyli ze ściągnięciem należności na wszelkie możliwe sposoby.

Zazwyczaj, gdy w grę wchodzi ściąganie należności z osoby pracującej, to komornik przeprowadza egzekucję z wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że zajmie naszą pensję. Czy to oznacza, że zostaniemy bez pieniędzy? Nie do końca. Istnieją pewne zasady, których również musi przestrzegać, w szczególności, gdy w grę wchodzi najniższa krajowa. A zatem chyba warto zadać pytanie najniższa krajowa a komornik – jak to ma się do siebie? Chciałbyś poznać na to pytanie odpowiedź, to czytaj dalej.

Egzekucja komornicza a najniższa krajowa, czyli ile komornik może zabrać, a ile musi zostawić?

Dla wielu sprawa wydaje się oczywista, skoro komornik wchodzi na wynagrodzenie, to nie zobaczymy żadnych pieniędzy z wypłaty. Prawda jest nieco inna, czyli jak rozstrzyga się sprawa najniższa krajowa a komornik? Jak już wspomnieliśmy, komornik może ściągać należność jak chce, ale obowiązują go też pewne zasady.

Jedna z nich dotyczy egzekucji z pensji, która głosi, że komornik musi pozostawić dłużnikowi wysokość płacy minimalnej. Jeśli ktoś zarabia najniższą krajową, to oznacza, że komornik nie zabierze mu z wynagrodzenia nawet 1 grosza.  

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: