W jaki terminie przedawnia się mandat?

przedawnienie mandatu

W jaki terminie przedawnia się mandat?


W przypadku otrzymania wysokiego mandatu wiele osób zastanawia się nad jego spłatą. Często można spotkać się z błędnym przekonaniem, że niezapłacenie mandatu zwykle nie wiąże się z żadnymi przykrymi konsekwencjami. Nie jest to niestety prawda. Unikając kary możemy narazić się na bardzo poważne problemy natury prawnej. Jeśli mimo to, ktoś zdecyduje się zaryzykować, warto wiedzieć w jakim terminie mandat kredytowany ulega przedawnieniu.

Warto płacić mandaty w określonym terminie

Przedawnienie mandatu rzeczywiście się zdarza i można bez żadnych konsekwencji uniknąć jego zapłaty. Należy jednak pamiętać, ze takie sytuacje należą do rzadkości i w głównej mierze dotyczą mandatów na niewielkie kwoty. Jeżeli otrzymałeś wysoki mandat kredytowany, nie spłacając go podejmujesz ryzyko wiążące się z problemami prawnymi. W każdej chwili możesz bowiem spodziewać się odwiedzin pracowników z kancelarii komorniczej.

Ponadto, musimy pamiętać, że niezapłacone mandaty widnieją także w rejestrze dłużników co w naturalny sposób obniża Twoja zdolność kredytową. Możesz mieć zatem problemy z uzyskaniem pożyczki lub zakupem na raty. Uwzględniając wszystkie te konsekwencje możemy jasno stwierdzić, że niepłacenie mandatów jest zwyczajnie nieopłacalnym rozwiązaniem.

Kiedy można liczyć na przedawnienie mandatu?

Na zapłacenie mandatu kredytowanego mamy siedem dni roboczych. Po tym czasie mogą zostać podjęte kroki mające na celu odzyskanie należności. Takie uprawnienia może mieć nie tylko komornik, ale również urząd skarbowy, który o kwotę mandatu może zmniejszyć nasz zwrot podatku.

Mandat przedawnia się w terminie trzech lat od momentu jego wystawienia. Jeśli w tym czasie nie spotkały Cię żadne konsekwencje, nie musisz się już obawiać o to zobowiązanie. Nawet jeśli wierzyciel wystąpi po tak długim czasie do sądu, wystarczy odwołać się na podstawie przedawnienia mandatu, a sąd przychyli się do naszego wniosku oddalając powództwo.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: