Kiedy nie wyrazić zgody na poręczenie pożyczki?

poręczenie pożyczki

Kiedy nie wyrazić zgody na poręczenie pożyczki?


Poręczając pożyczkę bliskiej nam osoby stajemy się współodpowiedzialni za spłatę zobowiązania. W przypadku jakichkolwiek trudności z regulowaniem kolejnych rat to osoba gwaranta będzie zmuszona pokryć zadłużenie. Czy w takiej sytuacji powinniśmy godzić się na poręczenie pożyczki nawet jeśli prosi nas o to osoba bliska? Warto dokładnie przeanalizować całą sprawę i zastanowić się jakie jest ryzyko, że ta osoba dozna trudności z sumienną spłatą pożyczki.

Za co odpowiedzialny jest poręczyciel?

W dużym uproszczeniu, poręczyciel będzie miał obowiązek spłaty zobowiązania, jeśli aktualna sytuacja finansowa uniemożliwi to faktycznemu pożyczkobiorcy. W praktyce, wszystko zależy od zapisów w umowie. Poręczyciel może bowiem jasno określić ramy, w jakich godzi się wziąć odpowiedzialność za spłatę zobowiązania. Osoba gwaranta może zatem odpowiadać wyłącznie za określoną część kwoty lub stanowić zabezpieczenie przez określony okres czasu. To nasza zdolność kredytowa wpływa na to, jaką decyzję podejmie firma pożyczkowa lub bank.

Kiedy nie wyrazić zgody na poręczenie pożyczki?

Dobre relacje nie mogą być jedyną pobudką do tego, by poręczyć czyjąś pożyczkę. Szczególnie, gdy jest ona zaciągana na bardzo wysoką kwotę. Na szali kładziemy w tej sytuacji naszą stabilność finansową. Powinniśmy zatem zachować się podobnie jak bank i sprawdzić zdolność kredytową osoby, która prosi nas o taką przysługę. Jeżeli stwierdzimy, że obecna sytuacja nie pozwoli tej osobie sumiennie spłacać pożyczki, powinniśmy odmówić. W końcu nie chcemy być odpowiedzialni za spłatę cudzych długów z własnej kieszeni.

Należy także pamiętać, że poręczenie pożyczki niekorzystnie wpływa na naszą zdolność kredytową. Jeżeli w tym okresie sami będziemy potrzebować kredytu, możemy spotkać się z decyzją negatywną. Warto zatem przeanalizować wszystkie za i przeciw aby nie podjąć zbyt pochopnej decyzji. Jeśli jesteśmy zmuszeni odmówić, a nie chcemy naruszyć relacji z bliską osobą, zawsze możemy zaproponować prywatną pożyczkę w ramach wsparcia finansowego. Z całą pewnością warto stracić taką kwotę, niż później odpowiadać za spłatę dużego zadłużenia z odsetkami.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: