Dyrektywa PSD2 a zmiany w logowaniu do banków. Co trzeba wiedzieć?

kredyty dla zadłużonych z komornikiem

Dyrektywa PSD2 a zmiany w logowaniu do banków. Co trzeba wiedzieć?

PSD2, czyli Payment Services Directive, to unijna dyrektywa wprowadzona z myślą o większej ochronie interesów użytkowników w płatnościach elektronicznych. W skrócie możemy stwierdzić, że jest to wymóg dokładniejszego zabezpieczenia swojego konta, co znacznie zmniejszy ryzyko przeprowadzenia nieautoryzowanych transakcji przez osoby trzecie.

Jaki jest główny cel dyrektywy PSD2?

Wielu klientów bankowości elektronicznej nie przestrzegało najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Tyczyło się to przede wszystkim osób starszych, które nie miały świadomości dużego ryzyka stania się ofiarą oszustów czyhających w cyberprzestrzeni. Dyrektywa wprowadza obligatoryjny obowiązek ustawienia odpowiednich zabezpieczeń, które utrudnią oszustom przejęcie kontroli nad środkami innych ludzi. Przepisy weszły w Polsce w życie 14 września 2019 roku.

Na czym polega podwójna weryfikacja?

Ogromna liczba serwisów internetowych umożliwiających płatności online dużo wcześniej wprowadziła wymóg dwuetapowego logowania. Zasady są bardzo proste. Użytkownik musi udowodnić, że jest posiadaczem konta, a decydującym czynnikami jest: wiedza (np. hasło), posiadanie (np. numer telefonu, na który przechodzi hasło uwierzytelniające) lub cechy klienta (np. odcisk palca, skan twarzy). Użytkownik otrzyma dostęp do swojego konta dopiero po spełnieniu 2 z 3 powyższych czynników, co w teorii uniemożliwia przejęcie kontroli nad kontem komuś, kto poznał tylko dane logowania.

Zmiany korzystne dla klientów bankowości elektronicznej

Dyrektywa PSD2 rzeczywiście wprowadza pewne ograniczenia i niedogodności, ale pamiętajmy, że jej nadrzędnym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa płatników. Dzięki temu, na kliencie ciąży mniejsza odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje.

Gdy staniemy się ofiarą oszustwa, mamy większe szanse na złożenie skutecznej reklamacji i odzyskanie swoich środków. Warto także nadmienić, że podobne wymogi od lat sprawdzają się w wielu dużych serwisach płatniczych.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: