BIG InfoMonitor: 128 mln zł długów za jazdę bez biletu

pożyczki pod weksel

BIG InfoMonitor: 128 mln zł długów za jazdę bez biletu

Ponad 100 tysięcy osób znajduje się w rejestrze dłużników za sprawą nieskasowanego biletu w środkach transportu publicznego. To generuje dług rzędu 128 milionów złotych. Raport BIG InfoMonitor dostarcza nam ciekawych informacji na temat profilu przeciętnego gapowicza. Kto najczęściej praktykuje jazdę na gapę? Jakie są konsekwencje jazdy bez biletu?

Kto znajduje się w gronie gapowiczów?

Mandatami za brak biletu bardzo często karane są osoby bezrobotne, a także ludzie, których miesięczny dochód jest niższy od średniej krajowej. Takie osoby starają się wszędzie znaleźć oszczędności; jazda na gapę to jeden z przykładów. Co ciekawe, wśród dłużników nie brakuje osób zamożnych, które próbują swojego szczęścia w podróżowaniu bez biletu.

Trzeba jednak przyznać, że takie osoby dużo częściej decydują się na zapłacenie mandatu lub uregulowanie kwestii w momencie otrzymania wezwania z rejestru dłużników. Z raportu BIG InfoMonitor wynika, że to głównie mężczyźni są karani za przejazd bez ważnego biletu.

Najwięcej gapowiczów znajdziemy w województwach, w których ludzie najczęściej korzystają ze środków transportu publicznego: prawie 28 tysięcy na Mazowszu, 19 tysięcy na Śląsku, a także niespełna 9 tysięcy na Pomorzu. W sumie, obecnie 101,074 osób jest notowanych w rejestrze dłużników z tytułu nieopłaconego mandatu za przejazd na gapę. Suma długów wynosi już ponad 128 milionów złotych.

Jakie konsekwencje dotkną dłużników?

Do rejestru dłużników wgląd mają banki oraz firmy pożyczkowe. Dłużnik nie powinien być zaskoczony, gdy spotka się z odmową przyznania kredytu lub zakupu ratalnego. Pomysłodawcy rejestrów chcieli zmniejszyć liczbę postępowań windykacyjnych i zmotywować ukaranych do spłacenia zobowiązania.

Wyniki pokazują, że główny cel rejestru dłużników jest spełniony. Ponad 67% gapowiczów decyduje się na uregulowanie zobowiązania w przeciągu miesiąca od otrzymania powiadomienia o wpisaniu do rejestru. Po spłaceniu długu wpis dłużnika zostaje usunięty.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: