Wpływ okresu studiów na emeryturę

Wpływ okresu studiów na emeryturę

Wyliczanie kapitału emerytalnego to ostatnio coraz częściej poruszany temat. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu od tego zależy wysokość świadczeń emerytalnych. Jak się okazuje wiele osób ma z tym problem. Nie wiedzą nawet, od czego zacząć. Co w ogóle składa się na kapitał emerytalny? Jaka jest zależność między studia a emerytura, szkoła średnia a emerytura? Czy okres nauki można wliczyć do kapitału emerytalnego? W poniższym tekście spróbujemy poszukać odpowiedzi na te pytania.

Wyliczenie kapitału emerytalnego  – od czego zacząć?

Pod terminem kapitału emerytalnego skrywa się fundusz, który umożliwia wyliczenie, w jakiej wysokości będziemy otrzymywać swoją emeryturę. Choć wydaje się to bardzo proste, to wielu emerytów ma problem z ustaleniem swojego kapitału emerytalnego. Bo co tak naprawdę się do niego zalicza? Z pewnością staż pracy. Dlatego w pierwszej kolejności należy przejrzeć swoją historię pracy, upewnić się, czy czegoś nie pominęliśmy. Gdy ten etap będziemy mieli za sobą, przechodzimy dalej. O czym mowa? Czy studia a emerytura Ci coś mówi? Może nawet nie wiesz, ale okres nauki również można uwzględnić przy wyliczaniu kapitału emerytalnego.

Jak okres nauki wpływa na wyliczenie kapitału emerytalnego?

Bez znajomości obowiązujących przepisów ciężko może być, ustalić, o co dokładnie chodzi z uwzględnianiem okresu nauki w wyliczeniu kapitału emerytalnego. Jednak uspokajamy, ze wszystkim można sobie poradzić. Przede wszystkim każdy emeryt, który szuka sposobu na zwiększenie swojego kapitału początkowego, powinien wiedzieć, że okres studiów również można uwzględnić w wyliczeniach. Jednak to nie oznacza, że do tego ma prawo każdy, kto studiował.

Dotyczy to tylko osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. To jednak nie wszystko, ponieważ okres studiów zostanie uwzględniony w stażu ubezpieczeniowym, ale tylko wtedy, gdy nie przekroczy 1/3 wszystkich okresów składkowych potwierdzonych odpowiednimi dokumentami w chwili wnioskowania o świadczenia emerytalne.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: