Ile można spóźnić się ze spłatą raty?

Ile można spóźnić się ze spłatą raty?

 

Dla osób zalegających ze spłatą kolejnej raty nie mamy dobrych wiadomości. Nawet jeden dzień opóźnienia w spłacie raty pożyczki lub kredytu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami w postaci naliczonych odsetek karnych. To, w jaki sposób zareaguje bank lub firma pożyczkowa na opóźnienie zależy w dużej mierze od warunków umowy oraz wewnętrznego regulaminu. Co grozi osobom, które spóźniły się w spłacie kolejnej raty zobowiązania?

Bank może okazać cierpliwość

W przypadku opóźnienia w spłacie raty kredytu lub pożyczki, bank zwykle wyśle upomnienie i poprosi o jak najszybsze uregulowanie należności. Tydzień opóźnienie może skutkować telefonem z banku w celu wyjaśnienia sprawy. Bank może zażądać rekompensaty za opóźnienie i naliczy odsetki karne. Znacznie lepiej jest powiadomić bank przed czasem o możliwym spóźnieniu. To pozwoli przedłużyć termin spłaty lub zamrozić jedną ratę miesięczną i przenieść ją na przyszły okres spłaty. W ten sposób klient uniknie naliczenia karnych odsetek.

Opóźnienie w spłacie raty w firmie pożyczkowej

Zwykle, mniejszą cierpliwością odznaczają się firmy pożyczkowe, które już po pierwszym dniu zwłoki wyślą płatny monit i wezwanie do zapłaty. Należy jednak wspomnieć, że jest to całkiem korzystne  rozwiązanie dla klienta. Zdarzają się bowiem mniej uczciwe praktyki, w których firma nie informuje o opóźnieniu i od pierwszego dnia nalicza karne odsetki. Następnie, po czasie informuje klienta o konieczności uregulowania dodatkowych opłat, które mogą być bardzo wysokie. Maksymalny próg ustawowych odsetek karnych wynosi 14% w stosunku rocznym.

Konsekwencje za poważne opóźnienia w spłacie

Co się dzieje w sytuacji gdy dłużnik nie odpowie na wezwania banku lub firmy pożyczkowej? Po kilku tygodniach bezowocnych prób kontaktu z dłużnikiem, wierzyciel może rozpocząć współpracę z firmą windykacyjną. Zwykle, rolą windykatorów będzie mediacja i próba wypracowania kompromisu, który skłoni dłużnika do dalszej spłaty zobowiązania. Gdy to nie pomoże, a opóźnienie w spłacie będzie dłuższe niż miesiąc czasu, wierzyciel zacznie poważnie myśleć o wejściu na drogę sądową. Wtedy dłużnika może odwiedzić komornik.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: