Egzekucja komornicza z pensji – co warto wiedzieć?

Egzekucja komornicza z pensji – co warto wiedzieć?

Komornik jest osobą, której zadaniem jest ściągnąć należność od dłużnika. Aby osiągnąć swój cel, robi to na wszelkie możliwe sposoby. Jedną z najpopularniejszych jest egzekucja z wynagrodzenia. Czy zastanawiałeś się, jak wygląda taka egzekucja? Ile komornik może faktycznie zabrać z wynagrodzenia? Tak naprawdę kwoty zajęcia komorniczego bywają różne, więc jeśli chciałbyś uzyskać dokładne informacje, zapraszamy do krótkiej lektury.

Egzekucja komornicza z wynagrodzenia – o czym mowa?

Z komornikiem nikt z nas nie chciałby mieć do czynienia, jednak los bywa przewrotny. Czasami wskutek swoich błędów, nieprzemyślanych decyzji lub zbiegowi zdarzeń losowych, możemy wpaść w poważne problemy finansowe i stanąć oko w oko z egzekucją komorniczą. Tylko co właściwie ona dla nas oznacza? Komornik na wszelkie możliwe sposoby będzie próbował ściągnąć należność. Jeśli osoba zadłużona pracuje i pobiera za nią wynagrodzenie, to właśnie na nie wchodzi komornik.

Brzmi poważnie? I niestety tak też jest, więc każdy, kto ma zadłużenie z komornikiem, nie ma zbyt wielu powodów do radości. A co wtedy gdy zarabia się najniższą krajową? Przecież najniższa krajowa ledwo zapewnia pokrycie bieżących wydatków, a co dopiero gdy w grę wchodzi egzekucja komornicza z pensji. Gdy pada hasło najniższa krajowa a komornik, to od razu wiele osób zaczyna drżeć o los swojej rodziny, bo z czego będą żyć, gdy komornik zabierze pensję? Uspokajamy, sprawa wcale nie jest tak oczywista, jak by to się mogło wydawać.

Egzekucja komornicza z pensji – ile komornik zabierze?

Ile komornik zabierze z pensji? Taka najniższa krajowa a komornik – jak to właściwe wygląda w praktyce? Tak naprawdę również komornika obowiązują pewne zasady i istnieje coś takiego jak kwota wolna zajęcia komorniczego, czyli kwota, którą komornik musi pozostawić na koncie dłużnika. Aktualnie kwotą wolną od zajęć komorniczych jest minimalna pensja, zwana też najniższą krajową. W 2019 roku najniższa płaca minimalna wynosi 2250 zł brutto, netto wychodzi około 1633 zł i jeśli dokładnie tyle wynoszą nasze zarobki, to komornik nie ruszy z pensji ani grosza.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: