Ceny prądu w 2019 – co zawiera rachunek za prąd?

Ceny prądu w 2019 – co zawiera rachunek za prąd?

Koszty energii elektrycznej w naszym kraju od kilku lat utrzymują się na stabilnym poziomie. Mimo to, wiele gospodarstw domowych obserwuje stopniowy wzrost rachunków. Nie ma się również co oszukiwać, że rachunki za prąd potrafią być bardzo wysokie. Szczególnie w okresach gdy zużycie jest dużo większe niż w innych miesiącach. Czy w roku 2019 przewidywane są podwyżki? Sprawdźmy, ile zapłacisz za prąd oraz co zrobić by obniżyć rachunki.

Pod koniec ubiegłego roku pojawiło się bardzo istotne zagrożenie, że od stycznia ceny za prąd istotnie wzrosną. Dostawcy energii elektrycznej w Polsce mieli w ten sposób reagować na aktualną sytuację na rynku energetycznym. Rząd uspokajał swoich obywateli twierdząc, że sprawa zostanie rozwiązana w taki sposób, aby podwyżki nie odbiły się na rachunkach. Wprowadzona w szybkim tempie ustawa pozwoliła zmniejszyć niektóre koszty ponoszone przez dostawców, dzięki czemu, firmy energetyczne nie były zmuszone do windowania opłat, które ponosiliby odbiorcy. Reasumując, w roku 2019 nie musimy się obawiać istotnych podwyżek za cenę prądu.

Dlaczego płacisz więcej za prąd?

Aktualna średnia cena prądu w Polsce to ok. 55 groszy za jedną kilowatogodzinę. Na przestrzeni ostatnich lat nie obserwujemy podwyżek. Wręcz przeciwnie, cena jest niższa w stosunku do niektórych lat, w których cena zbliżała się do granicy 60 groszy. Mimo to, wiele osób skarży się na coraz wyższe rachunki za prąd. W pierwszej kolejności powinniśmy zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, czy na większe zużycie energii nie wpływa nasz tryb życia.

Wyniki badań nie pozostawiają bowiem złudzeń. Polacy z roku na rok zużywają coraz większe ilości energii elektrycznej. Analitycy twierdzą, że na taki stan rzeczy wpływa stopniowo rosnący standard życia w wielu gospodarstwach domowych. Kupujemy więcej urządzeń elektrycznych oraz korzystamy z nowoczesnych rozwiązań (np. klimatyzacji) co przenosi się na większe zużycie energii. Wiele osób nie zwraca również uwagi na klasę efektywności energetycznej zakupionego sprzętu. W efekcie, ceny za prąd w niektórych okresach rozliczeniowych mogą przyprawić o zawrót głowy.

Jakie koszty ponosi odbiorca energii elektrycznej?

Wszyscy kierowcy doskonale zdają sobie sprawę, że na stacji paliw dużo więcej płacą za akcyzę, podatki oraz dodatkowe opłaty niż za samo paliwo. Sprawa wygląda podobnie w przypadku energii elektrycznej. Koszt czystej energii to ok. 18 groszy za 1 kWh. To zaledwie 1/3 część całkowitych kosztów średnich na poziomie 55 groszy. Oto składowe, które wpływają na wysokość rachunku:

Koszty ustalane przez państwo:

Podatek VAT – 10 groszy
Akcyza – 4 grosze
Podatek ekologiczny i opłaty lokalne – 2 grosze

Koszty ustalane przez dostawcę:

Koszty przesyłowe – 9 groszy
Marża dystrybutora – 1 grosz
Koszty własne dostawcy – 11 groszy

Po dodaniu kosztów czystej energii otrzymamy średnią 55 groszy za kilowatogodzinę. Jak widzimy, tylko jedna składowa jest uzależniona od sytuacji na rynku energetycznym. Pozostałe koszty są ustalane przez państwo oraz indywidualnie przez każdego dostawcę prądu. W rezultacie, ceny między najtańszym, a najdroższym operatorem w naszym kraju wynoszą nawet 8-10 groszy.

Taryfa i indywidualne warunki operatora

Przed podpisaniem umowy warto zatem poświęcić odpowiednią ilość czasu na dokładne przeanalizowanie oferty proponowanej nam przez dostawcę. Jeśli uważasz, że Twoje rachunki są obecnie zbyt wysokie, zastanów się, czy nie warto pomyśleć o zmianie operatora. Różnica kilku groszy między najtańszym i najdroższym dostawcą w perspektywie jednego okresu rozliczeniowego przy przeciętnym zużyciu prądu to nawet kilkadziesiąt złotych.

Warto również powiedzieć kilka słów o taryfie. Większość gospodarstw korzysta z taryfy G11 ze stałymi cenami niezależnie od pory dnia. Dostawcy oferują także liczne warianty taryfy G12, w której ceny są uzależnione od pory dnia. Więcej płacimy w szczycie, czyli rano i wieczorem, ale za to mniej w godzinach „dolinowych” czyli po południu i w nocy. Tryb życia niektórych ludzi sprawia, że taryfa G12 może być świetnym sposobem na obniżenie ceny prądu.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: