BIK: młodzi Polacy pożyczyli 10 mld zł

BIK: młodzi Polacy pożyczyli 10 mld zł

Coraz częściej mówi się o tym, że Polacy zadłużają się na potęgę. A co na ten temat mówi raport BIK? Jak prezentuje się sytuacja kredytowa Polaków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia? Sprawdzamy!

Raport BIK informuje o sytuacji kredytowej młodych Polaków

Raport Biura Informacji Kredytowej już niejednokrotnie prześwietlał sytuację pożyczkową Polaków. Tym razem pod lupę wziął ludzi młodych pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Raport jednak nie wygląda zbyt dobrze. Zgodnie z nim ponad 600 tysięcy młodych obywateli Polski (jednakowo kobiety, jak i mężczyźni) korzystają z różnych form pożyczkowych. Zaledwie na 21,4% osób w wieku od 18 do 24 lat co piąta obciążona jest kredytem (16%). Średnia wysokość zaciągniętego zobowiązania finansowego wynosi 12 925 zł. Z kolei średnia wartość do spłaty z tytułu wszystkich rodzajów zaciągniętych zobowiązań wynosi aż 7 743 zł.

Czego jeszcze dowiadujemy się z raportu Biura Informacji Kredytowej? Pierwsze półrocze 2019 roku całkowita wartość zobowiązań zaciągniętych przez Polaków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia wynosiła  10,84 mld zł. W tym miejscu warto również wspomnieć, że osoby z tej grupy wiekowej w sumie zaciągnęli 1,11 mln różnych rodzajów zobowiązań.

Jakie kredyty zaciągają młodzi Polacy?

Jeszcze kilka lat temu największym zainteresowaniem cieszyły się kredyty mieszkaniowe, bo młodzi myśleli tylko o tym, by mieć swój własny kąt. Dziś patrząc na raport BIK kredyt mieszkaniowy to zaledwie 1% zaciągniętych zobowiązań, choć i tak odpowiada za 30% całego zadłużenia. O wiele większym zainteresowaniem cieszą się kredyty konsumpcyjne, które w strukturze kredytowej wynoszą aż 70%. Wynika to z faktu, że aktualnie kredyty gotówkowe są łatwo dostępne, niektóre z nich nawet można zaciągnąć bez wychodzenia z domu, online.

Jak młodzi Polacy spłacają zobowiązania?

Jak wskazuje raport Biura Informacji Kredytowej Polacy znajdujący się w grupie wiekowej 18-24 znacznie różnią się w spłatach od starszych kredytobiorców. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim są bardziej terminowi, skoro już zaciągnęli kredyt, czy innego typu zobowiązanie, to starają się z niego wywiązać –  w całej populacji kredytobiorców zaledwie 8,7% osób nieterminowo reguluje zaciągnięte zobowiązania. Są to osoby, które spóźniają się ze spłatą powyżej 90 dni.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: