Złe wiadomości z niemieckiej gospodarki

obraz niemieckiej gospodarki

Złe wiadomości z niemieckiej gospodarki


Specjaliści mBanku przedstawili ostatnio statystyki ukazujące istotne załamanie niemieckiej gospodarki. W drugiej połowie 2018 roku zanotowano kilkuprocentowy spadek w sektorze przemysłu. Niektórzy analitycy twierdzą, że tak złej sytuacji w Niemczech nie było od czasu eurokryzysu. Zły stan niemieckiej gospodarki jest bardzo złą wiadomością dla Polski. Zachodni sąsiad jest bowiem głównym partnerem handlowym naszego kraju.

Tak źle nie było od 2009 roku

Statystyki pokazują, że rok 2018 był dla niemieckiej gospodarki najgorszy od dziewięciu lat. Obserwujemy wyraźny spadek w kluczowych gałęziach przemysłu. W połowie roku nastąpiło załamanie i nasilenie się trendu negatywnego. W listopadzie, produkcja przemysłowa spadła o 4,7% w porównaniu do poprzedniego roku. Jednocześnie, nic nie wskazuje na to, aby były to wyłącznie przejściowe problemy. Makroekonomiczna sytuacja w Niemczech jest bardzo poważnym sygnałem alarmowym dla Polski. Ewentualny kryzys mógłby nieść katastrofalne skutki.

Konsekwencje niemieckiego kryzysu dla Polski

Niemcy to główny partner handlowy Polski. Kryzys w tym kraju oznacza bezpośrednie pogorszenie sytuacji makroekonomicznej w Polsce. Blisko 30% rodzimej produkcji jest eksportowana do Niemiec. Aktualna sytuacja globalna pokazuje wyraźne zmniejszenie zapotrzebowania na dobra inwestycyjne. Przyczyną jest rozgorzały konflikt handlowy prowadzony między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Coraz wyższe cła mogą oznaczać osłabienie gospodarki najbogatszych krajów europejskich, tym również Niemiec. Sytuacja dotknie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Na ten moment, także w Polsce obserwujemy delikatne przyhamowanie produkcji przemysłowej. Mimo to, w drugiej połowie 2018 roku nasz kraj wciąż notował przyzwoite wyniki. Zdaniem ekonomistów, zła sytuacja w Niemczech zadziała na nasz kraj z pewnym opóźnieniem. Jeżeli u naszych zachodnich sąsiadów nie dojdzie do wyraźnego odbicia gospodarki, druga połowa 2019 roku może być wyjątkowo trudna także dla Polski.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: