Z kim nie wypada rozmawiać o pieniądzach? Z

dlaczego dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach?

Z kim nie wypada rozmawiać o pieniądzach? Z


Wiekowe powiedzenie mówi, że dżentelmeni nie powinni rozmawiać o pieniądzach. W czasach nowoczesnych, wiele osób przestrzega tej zasady i stara się nie rozprawiać o swoim majątku. Tylko czy takie rozmowy rzeczywiście są niegrzeczne? A może przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kontekst sytuacyjny, a nie konkretne osoby? Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, z kim nie wypada rozmawiać o pieniądzach i w jakich sytuacjach byłoby to nieuprzejme.

Zasada niemówienia o pieniądzach w towarzystwie pochodzi z podręcznika Savoir-vivre. Szkoły  dobrych manier uczą, że rozmowy na temat finansów mogą urazić osobę o niższym statusie majątkowym. Jednocześnie, mówienie o pieniądzach często może schodzić na pułap przechwalania się swoim bogactwem. A to należy już do poważnych wykroczeń w towarzystwie wychowanych ludzi. Z drugiej strony, nie możemy też przesadzać. Czasy są zupełnie inne, a niezobowiązująca rozmowa o pieniądzach wcale nie musi stanowić naruszenia etykiety.

Rozmowa dwóch ludzi sukcesu

Spójrzmy na klasyczny przykład, gdy dwóch bogatych ludzi rozmawia o pieniądzach. Co ciekawe, tematy nowych samochodów, zegarków czy luksusowych przedmiotów schodzą na dalszy plan. Ludzie sukcesu często rozprawiają o samym zarabianiu pieniędzy. Wymieniają się spostrzeżeniami na temat sytuacji rynkowej, opowiadają o swojej firmie, doradzają sobie w kwestiach inwestycji. Takie rozmowy są pozbawione pierwiastka przechwalania się i chełpienia własnym sukcesem. Czy takie konwersacje są nieuprzejme lub niegrzeczne? Absolutnie nie.

Różnica w statusie majątkowym

Rozmowa traci jednak swój liniowy charakter, gdy człowiek sukcesu zaczyna rozmawiać z osobą, która nie może pochwalić się podobnymi osiągnięciami. W takiej sytuacji, każdy temat, który choćby zakrawa o sferę pieniędzy może być bardzo źle odebrany. Niestety jest to charakterystyczne u wielu Polaków. Często cierpimy z powodu kompleksów i jesteśmy z góry uprzedzeni do ludzi, którym powiodło się lepiej. Jeżeli zatem należysz do grona osób zamożnych, unikaj jakichkolwiek tematów finansowych z osobą u niższym statusie majątkowym. Niezależnie od Twoich intencji, rozmowa może zostać odebrana jako manifestacja bogactwa i sukcesu.

Osoba posiadająca pieniądze nie rozmawia o nich

To kolejna z zasad, która mocno zakorzeniła się w środowisku dawnych dżentelmenów: Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, oni je po prostu zarabia. W rzeczy samej, nie ma nic gorszego niż mówienie o swoich bogactwach na pokaz by zdobyć szacunek i uznanie innych. Po pierwsze, rzadko kiedy „chwalipięta” osiągnie swój cel. Po drugie, mówienie o pieniądzach, których się nie ma jest zwyczajnym kłamstwem. A to w zdecydowanej większości nie przystoi nam w towarzystwie. Skupmy się zatem na zarabianiu pieniędzy, a rozmowy o nich odłóżmy na bok.

Luźne spotkania towarzyskie

Randki, imprezy, wspólne wyjścia. Niezobowiązujące spotkania nie sprzyjają by mówić o pieniądzach. W końcu idziemy się zrelaksować i dobrze bawić. Czy jest sens rozmawiać przy dobrym trunku o zarobkach w brutto i netto? Raczej nie. Tu pojawia się zresztą kolejna zasada: O pieniądzach nie powinno się rozprawiać przy alkoholu. Wtedy można je łatwo stracić.

W kontekście randek warto dodać, że jest jeden, jedyny moment, w którym o pieniądzach można porozmawiać – gdy przychodzi do płacenia rachunku. Jak w dobie równouprawnienia rozwiązywane jest to delikatne zagadnienie? Mężczyzna wciąż powinien zaproponować, że zapłaci rachunek w restauracji. Jeżeli jednak kobieta prosi by rozdzielić płatność, mężczyzna nie powinien unosić się dumą czy honorem i przystać na propozycje swojej towarzyszki.

Kiedy o pieniądzach możemy rozmawiać bez obaw?

O pieniądzach z całą pewnością mogą między sobą rozmawiać ludzie sukcesu, gdy tylko obie strony poczują chęć poruszenia tego tematu. O finansach rozmawiamy również w załatwianiu interesów. Tutaj uważajmy jedynie na to, by takich rozmów nie słyszały osoby postronne. O pieniądzach z całą pewnością warto mówić w kontekście negocjowania ceny drogiego zakupu (np. samochodu). Coraz częściej mówi się również o tym, że kwestia wynagrodzenia powinna być otwarcie poruszana w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Niestety, wbrew temu co sądzi wielu specjalistów w dziedzinie HR, pieniądze są ważnym czynnikiem motywacyjnym dla nowego pracownika.   

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: