Wyniki badań Barometru Providenta 2018 – jak oszczędzają Polacy?

wyniki badań providenta

Wyniki badań Barometru Providenta 2018 – jak oszczędzają Polacy?


Choć wielu Polaków wciąż nie jest zadowolonych ze swojej aktualnej sytuacji finansowej, wyniki Badań Barometru Providenta 2018 pokazują, że rośnie społeczna świadomość na temat tego jak ważne jest oszczędzanie. Z roku na roku przybywa osób, które deklarują posiadanie oszczędności. Alarmujące jest jednak to, że dużą grupę tych ludzi stanowią osoby starsze. Problemy z oszczędzaniem wciąż obserwujemy w przypadku osób młodych.

Oszczędzanie modne u osób starszych

Aż 90% osób w przedziale wiekowym 60-70 lat uważa, że stworzenie finansowego buforu bezpieczeństwa jest bardzo ważne. Jednak tylko połowa ankietowanych z tej grupy deklaruje posiadanie oszczędności, które pozwalają posiadać poczucie bezpieczeństwa. To pokazuje, że choć wielu z nas pragnie zbudować oszczędności, z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie tego uzyskać. Częstą przyczyną są niedostatecznie wysokie dochody. Warto również dodać, że wielu seniorów przeznacza zaoszczędzone pieniądze na pomoc swoim dzieciom oraz wnukom.

Tylko co trzeci młody Polak oszczędza

Także wśród osób młodych panuje przekonanie, że oszczędzanie na przyszłość jest bardzo ważne. Niestety tylko co trzecia osoba w przedziale wiekowym 15-24 lata posiada przynajmniej minimalne zabezpieczenie w formie oszczędności. Osoby młode często wydają więcej niż jest to konieczne. Zdaniem analityków, to znak czasu wywołany rozwojem obszaru social media. Czynnikiem może być tutaj także program edukacji, w którym często brakuje nauczania o podstawach oszczędzania.

Jakie oszczędności chcieliby posiadać Polacy?

Odpowiadając na to pytanie, pewnie bardzo duża liczba osób wskazałaby przynajmniej na sześciocyfrowe kwoty. W wynikach badań Barometru Providenta uwzględniamy jednak oszczędności, które Polacy uważają za dostateczne zabezpieczenie na przyszłość. Najwięcej ankietowanych wskazało na oszczędności w granicach 8500 PLN. Warto jednak wskazać, aż 25% osób badanych twierdzi, że optymalnym poziomem oszczędności dla ich potrzeb byłyby kwoty w przedziale od 2 do 5 tysięcy złotych.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: