Ustawa Antylichwiarska – czy faktycznie chroni pożyczkobiorców?

Ustawa Antylichwiarska – czy faktycznie chroni pożyczkobiorców?


Nowa Ustawa Antylichwiarska weszła w życie w marcu 2016 roku. Od tego momentu trwają debaty na temat jej skuteczności. Zwolennicy wskazują, że sytuacja uległa znacznej poprawie. Z kolei krytycy wynajdują kolejne luki, które umożliwiają pożyczkodawcom nieetyczne działania. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadziła Ustawa Antylichwiarska i czy jej główne założenia rzeczywiście pozwalają chronić dobra konsumentów.

Ograniczenia w kosztach pozaodsetkowych pożyczki

Nie ulega wątpliwości, że choć nowa Ustawa Hazardowa wciąż pozostawia pewne luki, to znacznie usprawniła i uszczelniła prawo, które funkcjonowało wcześniej. W ten sposób udało się przede wszystkim wyeliminować „kosmiczne” opłaty pozaodsetkowe, które były stosowane przez niektóre firmy pożyczkowe. Chodzi tu głównie o dodatkowe opłaty za ubezpieczenie pożyczki, opłatę przygotowawczą, a także prowizję. Ustawa Antylichwiarska z 2016 roku wprowadza następujące limity kosztów pozaodsetkowych:

  • Zsumowane koszty pozaodsetkowe nie mogą być wyższe niż 25% kwoty udzielonego kredytu. Koszty w skali rocznej nie mogą być natomiast wyższe niż 30%.
  • Całkowity koszt finansowania nie może przekraczać kwoty udzielonej pożyczki.
  • Jeśli pożyczkodawca udziela kolejnej pożyczki temu samemu klientowi w ciągu 120 dni, jest zobowiązany uwzględnić w limitach warunki pierwszej umowy.

W ten sposób, nowa ustawa chroni przed procederem, w którym klienci byli zmuszeni oddawać nawet kilkukrotnie większe sumy niż kwota, którą pożyczyli. Obostrzenia przy kolejnych pożyczkach sprawiają ponadto, że zmniejszono ryzyko niewłaściwego rolowania pożyczek, które mogłoby wprowadzić konsumenta w spiralę zadłużenia.

Wzmocniony nadzór nad rynkiem pożyczkowym

Aby lepiej chronić prawa klientów, Ustawa Antylichwiarska z 2016 roku daje większe uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego. Pracownicy zajmujący się niejasnymi sprawami mogą funkcjonować z innymi organami, a także zażądać od Urzędu Skarbowego udostępnienia informacji, które są objęte tajemnicą skarbową. Nowe prawo wprowadza ponadto surowsze kary dla nieuczciwych pożyczkodawców, którzy działają wbrew zapisom ustawy.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: