Trybunał UE: frankowicze mogą wnosić o unieważnienie umów

kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych

Trybunał UE: frankowicze mogą wnosić o unieważnienie umów

3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał bardzo ważny wyrok, który może diametralnie zmienić sytuację wielu frankowiczów. Tysiące klientów otrzyma możliwość ubiegania się o zwrot nadwyżki z tytułu ryzyka kursowego. Co dokładnie zmienia TSUE? W jaki sposób frankowicze mogą dochodzić swoich praw?

Pozew do sądu czy ugoda?

Jeszcze do niedawna, frankowicze mogli walczyć o swoje prawa jedynie przed sądem. Coraz większa liczba przychylnych wyroków sądu, a finalnie wyrok Trybunału UE zmienia sytuację. Banki będą bardziej otwarte na ugody z klientami.

Warto jednak skonsultować się z doświadczonym radcą prawnym, który stwierdzi, czy proponowany kształt ugody rzeczywiście jest opłacalny dla klienta. W wielu sytuacjach lepszym rozwiązaniem okaże się pozew sądowy. Szczególnie, gdy chodzi o wieloletni kredyt na dużą sumę, przy której nadwyżka może wynosić kilkaset tysięcy złotych.

Na czym polega odfrankowanie kredytów?

Trybunał Unii Europejskiej przyznał, że bagatelizowanie kwestii ryzyka kursowego przez banki daje podstawy do istotnych zmian w kształcie umowy kredytu frankowego. Decyzją sądu, kredyt może zostać uznany jako zawarty w złotówkach.

Wówczas, bank musi wyliczyć nowe zasady spłaty. Wieloletnie spłacanie kredytu frankowego przy niekorzystnym kursie generowało duże nadwyżki, które teraz będą mogli odzyskać frankowicze. W niektórych sprawach chodzi nawet o kilkadziesiąt procent łącznej kwoty spłaty.

Jak walczyć o swoje prawa?

Frankowicze powinni udać się do radcy prawnego specjalizującego się w podobnych sprawach. Doświadczony prawnik sprawdzi kształt starej umowy i oceni, jakie korzyści może przynieść pozew do sądu. Wówczas możemy wystąpić o ugodę z bankiem.

Jeśli warunki ugody będą jednak odbiegały od tego, co daje nam odwalutowanie kredytu, powinniśmy zdecydować się na pozew kredytu we frankach. Obecne orzecznictwo pozwala skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: