Szybsze przedawnienie długów – zmiany w przepisach od 2019 roku

okres przedawnienia długów

Szybsze przedawnienie długów – zmiany w przepisach od 2019 roku


Wielu pożyczkodawców w ostatnich latach dopuszczało się poważnych i nieetycznych działań w zakresie odzyskiwania długów. Firmy pożyczkowe, które zbyt późno zorientowały się o przedawnieniu długów mimo to próbowały straszyć klientów i odzyskać należność. Nowe przepisy wprowadzą zmiany, które pozwolą pożyczkobiorcom skutecznie bronić się przed takimi praktykami. Co warto wiedzieć o szybszym przedawnieniu długów?

6 lat zamiast 10

Obowiązujące prawo zakłada, że wierzyciel ma prawo w ciągu 10 lat zgłosić do sądu wniosek o przymusowy odbiór należności. Jeśli proces windykacji nie przynosi rezultatów, droga sądowa jest jedynym sposobem by do akcji wkroczyć mógł komornik z ważnym nakazem. Wiele firm zwlekało jednak z działaniami. Dłużnik, który myślał, że jego dług został umorzony mógł po wielu latach doznać przykrej niespodzianki. Sądy nie weryfikowały bowiem terminu zawarcia umowy i z automatu informowały dłużnika o podjęciu postępowania. Dłużnik musiał składać odwołanie od tej decyzji.

W świetle nowych przepisów, wierzyciel będzie miał znacznie mniej czasu na wystąpienie do sądu o przymusowe odzyskanie swojej należności. Dług przedawni się bowiem już po 6 latach. Po upływie tego czasu, wierzyciel nie będzie mógł dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Z kolei dłużnik będzie miał pewność, że w ciągu kolejnych lat nie spotkają go już przykre niespodzianki. Co oczywiście nie oznacza, że niespłacanie długów jest rozsądnym rozwiązaniem.

Sąd sprawdzi zasadność wniosku pożyczkodawcy

Tak jak wspomnieliśmy, do tej pory sąd z automatu wystosowywał pismo do dłużnika o rozpoczęciu postępowania. Pierwsza rozprawa odbywała się bowiem bez udziału stron. To oznacza, że to w obowiązku dłużnika było dowieść, że pozew jest bezzasadny i dotyczy przedawnionego długu. W myśl nowych przepisów, wnioskodawca będzie musiał podać informacje o terminie zawarcia umowy. Sąd sprawdzi zatem, czy dług nie uległ już przedawnieniu. Jeśli tak się stało, wniosek zostanie odrzucony, a dłużnik nie będzie musiał odpierać zarzutów wierzyciela.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: