Rachunek za gaz – co się na niego składa?

Co grozi nam po przekroczeniu limitu zużycia gazu

Rachunek za gaz – co się na niego składa?


Całkiem spora grupa ludzi spłaca wszelkie rachunki bezwiednie, nie wgłębiając się w szczegóły za co tak naprawdę przychodzi im regularnie płacić. Dopiero w momencie gdy rachunek jest dużo wyższy niż zwykle płatnicy próbują ustalić do wpłynęło na taką podwyżkę. Takie sytuacje mogą się zdarzać szczególnie w przypadku rachunków za gaz. Bardzo istotną rolę pełni tutaj grupa taryfowa, do której zostaniemy przydzieleni. Co dokładnie składa się na rachunek za gaz?

Świadomość tego za co dokładnie płacimy rachunki jest bardzo ważna. Dlatego, nawet gdy wysokość rachunków nie wydaje nam się podejrzana i nie wpływa na naszą płynność finansową, powinniśmy zainteresować się tym zagadnieniem. Dzięki temu będziemy w stanie dużo skuteczniej porównać oferty kilku dostawców i wybrać tą, która w przypadku naszego domostwa będzie najbardziej opłacalna. W przypadku rachunków za gaz, zagadnieniem dokładnych opłat powinni się zainteresować przede wszystkim właściciele domków jednorodzinnych z ogrzewaniem gazowym.

Wpływ grupy taryfowej na wysokość rachunków

W trakcie podpisywania umowy z dostawcą gazu należy zwrócić uwagę, do jakiej grupy taryfowej zostaniemy zaliczeni. Klasyfikacji dokonuje dostawca na podstawie szacowanego, rocznego zużycia paliwa przez nasze gospodarstwo domowe. Jeśli przekroczymy górny limit zużycia, w przyszłym roku zostaniemy zakwalifikowani do wyższej grupy. A to oznacza istotny wzrost rachunków za gaz. Nawet drobne przekroczenie limitu wpływa na zmianę klasyfikacji.

W Polsce wyróżniamy na ten moment cztery grupy taryfowe, z czego osoby prywatne głównie powinny interesować trzy pierwsze. Taryfa W-4 głównie obejmuje bowiem wszelkie zakłady produkcyjne oraz firmy, w których zużycie gazu jest bardzo duże. Osoby mieszkające w blokach zwykle mieszczą się w taryfie W-1 lub W-2. Z kolei droższa taryfa W-3 często jest przypisana do gospodarstw, które korzystają z gazowej instalacji grzewczej, która pobiera bardzo dużo paliwa.

Na podstawie przypisanej grupy, rachunek za gaz zawiera w sobie opłatę taryfową. Jest to stała to kwota miesięczna. Im wyższa grupa taryfowa, tym większa kwota do zapłacenia. Znacznie wyższe rachunki za gaz w nowym roku mogą oznaczać, że w poprzednim przekroczyliśmy górny limit ustalony do danej taryfy i zostaliśmy zakwalifikowani do wyższej grupy. Należy również pamiętać, że każda taryfa uwzględnia podgrupy w zależności od częstotliwości pomiaru gazu oraz odstępów między kolejnymi rachunkami w ciągu roku.

Gaz rozliczany na zasadzie spożytkowanej energii

W roku 2014 wprowadzono bardzo istotne zmiany w kontekście rachunków za gaz. Do tego momentu opłaty były naliczane od każdego m3 dostarczonego gazu. Od roku 2014 płacimy natomiast za każdą kilowatogodzinę (kWh). Jest to jednostka energii. A zatem, rachunki za gaz uwzględniają ilość energii wykorzystanej za pośrednictwem otrzymanego gazu.

Dlaczego takie rozliczenie jest dużo korzystniejsze dla płatników? Ponieważ w przypadku dawnych rozliczeń nie brano pod uwagę jakości samego gazu. Ma ona ogromny wpływ na ilość energii wygenerowanej za pośrednictwem jednego m3 gazu. Opłaty naliczane w kilowatogodzinach są bardziej wiarygodne i lepiej oddają faktyczne zużycie gazu przez jedno gospodarstwo domowe.  

Dodatkowe opłaty ponoszone przez klientów

Na rachunek za gaz wpływa zatem liczba wykorzystanych kilowatogodzin wygenerowanych z pomocą dostarczonego gazu oraz opłata taryfowa. Do tego należy doliczyć trzy inne opłaty. Pierwszą z nich jest abonament, który opłacamy za samo dostarczenie gazu. Jest to wynagrodzenie pracy gazowni. Podobnie jak w przypadku taryfy, jest to opłata stała doliczana do każdego rachunku.

Na zakończenie opłata sieciowa, w skład której wchodzi część stała oraz część zmienna. Opłata sieciowa stała odnosi się do kosztów utrzymania sieci. Są to środki przeznaczone na utrzymanie sieci w dobrym i nienagannym stanie, a także za ewentualne modernizacje. Z kolei część zmienna zależy od parametrów oznaczających jakość dostarczanego nam gazu. Jeśli za pośrednictwem fachowych pomiarów dowiedziemy, że jakość gazu jest niższa od zadeklarowanej przez dostawcę na umowie, mamy prawo zakwestionować rachunek i domagać się odszkodowania.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: