Prawo konsumenta do zwrotu towaru 2019. Jak to działa?

prawa i obowiązki konsumenta

Prawo konsumenta do zwrotu towaru 2019. Jak to działa?


Bardzo często konsumenci podkreślają, że mają prawo do zwrotu zakupionego towaru, bez podania przyczyny. Czy tak faktycznie jest? Niestety nie! Jeśli więc kupiłaś towar i zastanawiasz się nad jego zwrotem, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Może być dla Ciebie źródłem cennych informacji.

Zwrot towaru zakupionego w Internecie lub przez telefon

Robiąc zakupy przez Internet lub przez telefon, przysługuje nam prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Co więcej, przy każdym takim zakupie sprzedający powinien nas poinformować o przysługującym dwutygodniowym terminie zwrotu towaru. Jeśli tego nie zrobi, to automatycznie czas na zwrot wydłuża się do dwunastu miesięcy. Oczywiście również od tej reguły istnieją pewne wyjątki – jeśli towar kupujemy od osoby prywatnej, to nie ma ona obowiązku przyjmować zwrotu. To czy się na niego zgodzi, zależy tylko i wyłącznie od jej dobrej woli. Warto również pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na zwrot, będziemy musieli ponieść koszt wysyłki do sprzedawcy.

Kiedy nie przysługuje nam prawo do zwrotu towaru zakupionego w sieci lub przez telefon?

Prawo do zwrotu zakupionego towaru w sieci lub przez telefon nie przysługuje nam wtedy, gdy kupujemy go na dane swojej firmy. Wszystko dlatego, że w świetle prawa nie występujemy jako konsumenci, lecz jako przedsiębiorcy. Sprzedawca nie musi też przyjmować zwrotu, jeśli towar został dla nas specjalnie przygotowany, jak w przypadku ubrań szytych na miarę, czy wykonanie mebli pod indywidualne zamówienie.

A jak wygląda zwrot towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym?

Tak naprawdę sklepy stacjonarne nie mają obowiązku przyjmować zwrotów. Wyjątek od reguły stanowią przypadki, gdzie osoby zamawiały produkt zdalnie lub nabyły go poza siedzibą sprzedawcy. Jednak wiele sklepów sieciowych chcąc spełnić oczekiwania klientów, wprowadziły możliwość zwrotu towarów. Warto wiedzieć, że każdy sklep ma swoje indywidualne zasady zwrotów, więc warto się z nimi zapoznać, by później uniknąć rozczarowania.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: