PPK – pracownice plany kapitałowe – jak się wypisać?

kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

PPK – pracownice plany kapitałowe – jak się wypisać?

Projekt o Pracowniczych Planach Kapitałowych wszedł w życie wraz z początkiem 2019 roku. Duże i średnie firmy wdrożyły już system i przyłączyły kilkanaście milionów Polaków do PPK. System wciąż jest wdrażany w mikro i małych firmach oraz sektorze finansów publicznych.

PPK Budzi wśród Polaków duże kontrowersje i spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem niektórych obywateli. Udział w tym systemie jest dobrowolny, a zatem w każdej chwili możemy się z niego wypisać.

Czym dokładnie jest PPK?

ZUS nie cieszy się dobrą sławą wśród Polaków. Głównie za sprawą wysokich kosztów zatrudnienia generowanych właśnie przez składki zdrowotne i emerytalne. W konsekwencji, pensja netto jest kilkadziesiąt procent niższa od zarobków brutto. Zagmatwane sposoby rozliczania sprawiają, że środki trafiają do wspólnej puli ZUS-u, a pracownicy nie mają pewności, jaka kwota zostanie im ostatecznie przyznana na emeryturze. Odpowiedzią na ten problem mają być właśnie Pracownicze Plany Kapitałowe.

PPK jest w zamyśle prywatnym kontem oszczędnościowym, na które każdego miesiąca wędrować będzie część pensji: od 0,5 do 2%. Ponadto, państwo zasili nasze konto kwotą 250 PLN na start i co roku będzie przelewać kolejne 240 PLN. Po 60. roku życia przejmiemy kontrolę nad kontem i będziemy mogli dowolnie gospodarować uzyskaną kwotą.

Wiele osób ma jednak spore obawy i pamięta aferę OFE. Choć PPK znacząco różni się od OFE, to nie brakuje ludzi, którzy chcą wypisać się z tego systemu, aby nie odprowadzać części pensji na prywatne konto.

Jak wypisać się z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Przynależność do PPK jest dobrowolna, ale ustawa zakłada automatyczne włączenie do niego wszystkich pracowników w wieku 18 – 55 lat. W związku z tym, jeśli projekt nas nie przekonuje, musimy się z niego wypisać.

W tym celu należy wypełnić deklarację (wzór dostępny w Internecie), w której znajdą się dane osobowe, dane konta PPK, numer i seria dowodu osobistego, nazwa podmiotu zatrudniającego, a także oświadczenie, że jesteśmy świadomi konsekwencji wypisania się z PPK. Deklarację składamy na biurko naszego pracodawcy.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: