PPK – pracownice plany kapitałowe – jak się wypisać?

PPK – pracownice plany kapitałowe – jak się wypisać?

1 stycznia 2019 roku w życie weszły nowe przepisy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zmiany zakładają, że wszystkie osoby zatrudnione w wieku 18 – 55 lat są automatycznie objęte dodatkowym programem, który pozwala pomnażać środki na świadczenia emerytalne. Należy jednak pamiętać, że udział w programie jest dobrowolny, a zatem każdy ma prawo wypisać się z PPK. W jaki sposób możemy to uczynić?

Jaki jest cel Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Koszty zatrudnienia w naszym kraju nie należą do najniższych, o czym przekonujemy się boleśnie każdego miesiąca oddając kilkadziesiąt procent swoich dochodów brutto. Część tej kwoty jest przekazywana do ZUSU w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego.

Tu rodzi się pytanie. Po co w zasadzie powstało PPK? Otóż środki w ZUS-ie są wspólne i nie mamy gwarancji otrzymania określonej kwoty po przejściu na emeryturę. W przypadku PPK, każdy dysponuje prywatnym kontem, do którego otrzyma dostęp po 60. roku życia.

Projekt budzi obawy wielu Polaków

Wielu ludzi w naszym kraju wciąż pamięta aferę OFE, która poskutkowała utratą pieniędzy przez wielu obywateli. Chociaż premier Morawiecki zapewnia, że PPK to zupełnie inny, to ciężko nie dostrzec pewnych podobieństw. W związku z tym, wielu Polaków decyduje się na wypisanie z projektu. Wdrażanie programu wciąż trwa i obejmuje jeszcze mikro i małe przedsiębiorstwa, a także sektor finansów publicznych.

Jak wypisać się z PPK?

Wymogiem jest złożenie papierowego wniosku, który musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko, PESEL, dane konta PPK, serię i numer dowodu osobistego, nazwę podmiotu zatrudniającego, oświadczenie o świadomości konsekwencji wypisania się z PPK.

Deklarację możemy złożyć w każdej chwili u naszego pracodawcy. Oczywiście nie przekreśla to możliwości ponownego dołączenia do programu w przyszłości. Co cztery lata powinniśmy się upewnić, że od naszej pensji nie są pobierane żadne opłaty z tytułu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: