Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół a podatki

pożyczanie pieniędzy rodzinie

Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół a podatki

Pożyczka zalicza się do czynności cywilnoprawnych, od których należy zapłacić podatek w wysokości 2% kwoty. Zasady te obowiązują również w przypadku pożyczania środków od rodziny lub przyjaciół. Należy pamiętać, że przy wyższych kwotach powinniśmy zadbać o załatwienie wszelkich formalności. W innym razie grożą nam konsekwencje w postaci grzywny. Kiedy musimy zapłacić podatek od pożyczki zaczerpniętej w gronie najbliższych?

Pożyczka od najbliższej rodziny

Wysokość kwoty zwolnionej od podatku zależy od przynależności do grupy podatkowej. Najwyższy próg mamy w przypadku I grupy podatkowej, do której zaliczamy: wstępnych (rodzice, dziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki), małżonka, rodzeństwo, teściów oraz zięciów. Od osób najbliżej spokrewnionych możemy pożyczyć do 9637 złotych bez konieczności płacenia podatku.

Istnieje także możliwość pożyczenia większej kwoty, jednak w takiej sytuacji musimy spełnić dwa warunki. Pierwszym, jest złożenie odpowiedniej deklaracji w urzędzie skarbowym. Ponadto, pożyczone środki powinny zostać wysłane przelewem bankowym, tak, aby można było udowodnić ich otrzymanie za pośrednictwem wyciągu z konta bankowego. Jeśli dopilnujemy tych formalności, także wyższa darowizna będzie zwolniona z 2-procentowego podatku.

Pożyczka od rodziny dalszej lub przyjaciół

W przypadku darowizn ze strony II oraz III grupy podatkowej nie da się uniknąć podatku powyżej pewnych kwoty. Dla II grupy, do której zaliczamy dalszą rodzinę, kwota zwolniona z podatku to 7276 złotych. Grupa III to nasi przyjaciele, znajomi, a także osoby obce. Tutaj próg wynosi 4902 złotych. Jeśli pożyczka przekracza wyżej wymienione progi, należy zapłacić 2-procentowy podatek, ponieważ w innym razie grozi nam 10-krotnie większa grzywna!

Należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Powyższe zasady dotyczą nie tylko jednorazowych pożyczek. Jeśli od jednej osoby pożyczyliśmy pieniądze kilkukrotnie, to wszystkie kwoty wliczają się w poczet jednej darowizny. Jeśli w ciągu pięciu lat, suma darowizn przekroczy wyżej opisane progi zwolnione z opłat, także jesteśmy zobligowani do zapłacenia podatku.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: