Podatek CIT – nowe stawki w 2019 roku

nowy podatek CIT 2019

Podatek CIT – nowe stawki w 2019 roku


W nowym roku czeka nas kolejna obniżka stawki podatku referencyjnego CIT dotyczącego przedsiębiorstw ze statusem małego podatnika. Jak alarmują eksperci, obniżka, która na pierwszy rzut oka wygląda bardzo atrakcyjnie, w praktyce będzie oznaczała większy podatek dla wielu firm z większą rentownością. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym może działać nie na korzyść przedsiębiorstw lecz skarbu państwa.

Nowa stawka CIT ustalona na 9%

Ustawa z roku 2017 wprowadziła pojęcie małego podatnika. Nowe przedsiębiorstwa oraz firmy, które nie przekroczyły progu rentowności 1,2 mln Euro w poprzednim roku podatkowym mogły liczyć na obniżkę podatku dochodowego z 19 na 15%. Oczywiście zmiany dotyczyły niewielkiego obszaru rynku, ponieważ ok. 90% firm w Polsce obliguje się do płacenia podatku PIT. Niemniej jednak, zmiany dla wielu mniejszych przedsiębiorstw okazały się bardzo korzystne.

Jeszcze lepiej ma być w roku 2019. Nowa stawka CIT została zmniejszona z 15 do 9%. To bardzo wyraźna obniżka, która na papierze prezentuje się doskonale. Wielu specjalistów ma jednak zastrzeżenia do kształtu nowelizacji i twierdzi, że na zmianach w głównej mierze skorzysta skarb państwa. Wprowadzono bowiem nowe progi rentowności, które znacznie ograniczą liczbę firm mogących korzystać ze statusu małego podatnika. Zdaniem premiera Morawieckiego zniżka dotyczy jednak aż 430 tysięcy firm czyli ponad 90% uprawnionych.

Niższy CIT i większe podatki?

W praktyce, firmy, które w bieżącym roku podatkowym osiągnęły zyskowność na poziomie wyższym niż 33%, stracą możliwość korzystania ze statusu małego podatnika. W związku z tym, powrócą one do płacenia dawnego podatku w wysokości 19%. Na nowe stawki mogą liczyć jedynie nowe przedsiębiorstwa oraz firmy, które w bieżącym roku podatkowym zmieściły się w ustalonym progu zyskowności. Maksymalnie upraszczając tę kwestię: mniej zyskowne firmy zapłacą niższy podatek, a przedsiębiorstwa z dużą rentownością – wyższy. Suma summarum, zmiany mogą wyjść na korzyść skarbu państwa.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: