Płatne telewizory w szpitalach są nielegalne?

płatna telewizja szpitalna

Płatne telewizory w szpitalach są nielegalne?

Sprawa jednego z pomorskich szpitali rozpoczęła gorącą dyskusję na temat systemu płatnej telewizji szpitalnej. Wszystko zaczęło się od kontrowersyjnych działań jednego z pomorskich szpitali. W sprawie interweniował Rzecznik Praw Pacjenta, który zgłosił sprawię do sądu, który ostatecznie uznał argumentację we wniosku. Czy orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego sprawi, że już niebawem pacjenci będą mogli oglądać telewizję w szpitalu całkowicie za darmo?

Płatna telewizja, szafka i czajnik oraz własne leki

System płatnej telewizji szpitalnej budzi kontrowersje, ale funkcjonuje od wielu lat. Pacjenci zdążyli się zatem przyzwyczaić do tej formy nadprogramowych opłat. Jednak w pewnym z pomorskich szpitali płacić trzeba było nie tylko za dostęp do telewizji, ale także za szafkę oraz możliwość skorzystania z czajnika. Tygodniowy pobyt w szpitalu mógł kosztować pacjenta nawet 50 PLN. Całą sprawą szybko zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta, który zgłosił sprawę do sądu.

Sąd wojewódzki nie przyznał racji rzecznikowi, a sprawa powędrowała dalej, do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tutaj argumentacja rzecznika została przyjęta, a sąd stwierdził naruszenie praw pacjentów do godności. Najbardziej bulwersująca w tej sprawie była jednak konieczność przynoszenia przez pacjentów własnych leków przyjmowanych na co dzień. Niemniej jednak, orzeczenie mówi także o bezpodstawnym przyjmowaniu opłat m.in. za telewizję.

Dlaczego szpitale decydują się na dodatkowe opłaty?

Źródło problemu leży jednak znacznie głębiej. Finansowanie szpitali publicznych ze Skarbu Państwa jest niewystarczające. Obecnie, polskie szpitale są zadłużone na kwotę blisko 13 miliardów złotych. W związku z tym, placówki oszczędzają wszędzie gdzie tylko istnieje taka możliwość. Mało apetyczne pożywienie, opłaty za telewizję, szatnię, parking. Sprawa pomorskiego szpitala została nagłośniona tylko ze względu na konieczność przynoszenia własnych leków. Wydaje się zatem, że nieprędko doczekamy się darmowej telewizji w szpitalach publicznych.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: