Od jakich czynników zależy zdolność kredytowa?

dobra zdolność kredytowa

Od jakich czynników zależy zdolność kredytowa?


Na ocenę zdolności kredytowej składa się ogrom czynników. Bank bardzo dokładnie analizuję naszą sytuację finansową oraz bierze pod uwagę losowe zdarzenia, które mogą na nią negatywnie wpłynąć w okresie spłaty zobowiązania. W związku z tym, osoby myślące o wysokim kredycie gotówkowym muszą się odznaczać równie wysoką oceną zdolności kredytowej.

Historia w Biurze Informacji Kredytowej

Niektórzy eksperci w dziedzinie finansów wręcz zachęcają osoby młode do zaciągania niewielkich zobowiązań. Spłata w terminie skutkuje bowiem pozytywnym wpisem w BIK, który poprawia naszą wiarygodność w oczach banku. Oczywiście należy pamiętać, że otwarte zobowiązania widniejące w BIK automatycznie obniżają naszą zdolność kredytową. Z tego względu, jeśli planujemy podjęcie większego kredytu, powinniśmy wcześniej spłacić wszystkie otwarte zobowiązania.

Wysokość miesięcznego dochodu oraz sytuacja zawodowa

Kwota kredytu oferowana klientowi jest uzależniona oczywiście od wysokości dochodów. Miesięczna pensja oraz dodatkowe źródła zarobku bezpośrednio wpływają na naszą zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać, że bank zainteresuje się również źródłem dochodów. Osoby o niskim stażu pracy, a takie wykonujące stosunkowo niestabilny zawód, muszą liczyć się z tym, że bank weźmie pod uwagę możliwość utraty pracy i tym samym zaniży oferowaną nam kwotę kredytu. Dodatkowo, bank może wymagać od nas wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu.

Inne czynniki wpływające na zdolność kredytową

Banki analizują wyciąg z rachunku finansowego swojego klienta w celu sprawdzenia wysokości wydatków. W ten sposób, instytucja może ocenić, ile średnio w skali miesiąca wydajemy pieniędzy. Im większe są nasze wydatki, tym niższa staje się zdolność kredytowa. Istotnym czynnikiem może być również status cywilny. Pary mogą zwykle podjąć większe zobowiązanie finansowe niż singiel. To pokazuje, jak dokładnej oceny naszej sytuacji finansowej dokonuje bank przed podjęciem decyzji o przyznaniu większej kwoty kredytu.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: