Ocena punktów BIK klientów firm pożyczkowych

kredyt dla zadłużonych bez zdolności kredytowej

Ocena punktów BIK klientów firm pożyczkowych

Biuro Informacji Kredytowej to rejestr, w którym przechowywane są informacje na temat doświadczeń kredytowych klientów banków oraz firm pożyczkowych. Znajdziemy tam zarówno pozytywne wpisy o sumiennym spłacaniu zobowiązań, jak również negatywne raporty o opóźnieniach i problemach ze spłatą. Czy chwilówki oraz pożyczki w firmach pozabankowych również są notowane w rejestrze BIK?

Czym jest scoring BIK?

To ocena punktowa każdego dorosłego obywatela naszego kraju, który w przeszłości miał styczność z pożyczkami, kredytami lub zakupami ratalnymi. Wyniki przyjmują wartość w przedziale 1-100 i oznaczają następujące oceny dla kredytobiorcy: 0-58 niska, 59-68 umiarkowana, 69-73 dobra, 74-79 umiarkowana, 80-100 doskonała. Banki i firmy pożyczkowe posiłkują się oceną w BIK, aby określić, czy dany klient jest godny zaufania i można mu bezpiecznie przyznać kredyt, o który wnioskuje.

Nie wszystkie firmy pozabankowe należą do BIK

Z informacji zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej korzystają wszystkie banki oraz zdecydowana większość firm pożyczkowych. Podmioty pozabankowe nie mają jednak obowiązku rejestracji w BIK.

Do ich dyspozycji pozostają inne rejestry informujące o zdolności kredytowej, np. Krajowy Rejestr Długów. Z roku na rok przybywa jednak firm pozabankowych, które korzystają z usług BIK. W dużej mierze wpływa to na wiarygodność takiego pożyczkodawcy.

Jakie informacje uwzględnia BIK?

Możemy wymienić cztery czynniki, które są uwzględniane przez Biuro Informacji Kredytowej przy ustalaniu oceny. Najważniejszym jest terminowość czyli sumienne spłacanie zobowiązań. Drugi czynnik to korzystanie z tego typu produktów (kredyty, pożyczki, zakupy ratalne).

Na ocenę wpływa również samo wnioskowanie o kredyt (informacje o przyjętych i odrzuconych wnioskach), a także doświadczenie w roli kredytobiorcy. Wysoki scoring BIK znacznie ułatwia załatwianie wszelkich formalności związanych z otrzymaniem dużego kredytu gotówkowego. Z kolej negatywna historia drastycznie zmniejsza szanse na otrzymanie pożyczki.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: