Na czym polega karencja w spłacie raty kredytu?

Czym jest karencja w spłacie kredytu

Na czym polega karencja w spłacie raty kredytu?


Wakacje kredytowe to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które chcą w danym miesiącu odpocząć od spłacania raty i zaoszczędzone środki przeznaczyć na inny cel. Taki wariant jest możliwy w sytuacji, gdy do tej pory sumiennie spłacaliśmy kolejne raty naszego zobowiązania. Bank zwykle przychyli się do naszego wniosku i zamrozi spłatę nadchodzącej raty. Zostanie ona rozłożona w nowym terminarzu spłaty kredytu.

Tymczasowe zawieszenie spłaty czyli wakacje kredytowe

Większość banków oferuje swoim klientom możliwość zamrożenia jednej raty w skali roku. Warunkiem jest systematyczne spłacanie zobowiązania oraz brak opóźnień. Wakacje kredytowe możemy zastosować w dowolnej sytuacji, np. gdy potrzebujemy dodatkowych środków na zakup samochodu lub wyjazd wakacyjny. Zaległa rata zostanie wliczona w przyszłych ratach, co oczywiście oznacza, że koszt ponoszony w kolejnych miesiącach będzie delikatnie wyższy.

Karencja w spłacie kredytu jest nieco innym rozwiązaniem. Zwykle, zawieszenie spłaty stosuje się w przypadku klientów, którzy mają przejściowe problemy finansowe. Bankowi zależy na tym, aby klient odzyskał płynność finansową i mógł dalej spłacać swoje zobowiązanie. Kredytodawca decyduje się zatem na tymczasowe zawieszenie całości rat bądź tylko części kapitałowej. Tworzony jest nowy terminarz spłaty, który uwzględnia zamrożone raty. Innym rozwiązaniem może być przedłużenie terminu. W tym przypadku rata miesięczna ulega zmniejszeniu.

Jak ubiegać się o karencję w spłacie kredytu?

Z tą sprawą najlepiej udać się do banku i przedyskutować indywidualne warunki karencji z konsultantem. Jeśli w przeszłości nie mieliśmy problemów ze spłatą zobowiązania, bank chętnie przychyli się do naszego wniosku i tymczasowo zamrozi spłatę. Nieco łatwiej jest z wakacjami kredytowymi. W niektórych bankach każdy klient może raz do roku ominąć spłatę jednej raty, a należność przenieść na kolejne miesiące. W obu przypadkach warto odwiedzić placówkę banku przynajmniej tydzień przed terminem kolejnej raty.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: