Kwota wolna od zajęć komorniczych!

Kwota wolna od zajęć komorniczych

Kwota wolna od zajęć komorniczych!

Jak wiadomo, komornik jest osobą, która ściąga należności na wszystkie możliwe sposoby. Może wejść na wynagrodzenie, jak również na posiadane nieruchomości lub rzeczy. W przypadku osób zatrudnionych zwykle zajęcie komornicze dotyczy wynagrodzenia. Na czym to dokładnie polega? Czy komornik zajmuje całą pensję, czy też istnieje jakaś kwota wolna od zajęć komorniczych? Sprawdzamy!

Zajęcie komornicze wynagrodzenia – o co w tym chodzi?

O co dokładnie chodzi w zajęciu komorniczym wynagrodzenia? Z takim dylematem mierzą się osoby zadłużone, które mają też do czynienia z komornikiem. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu chodzi tutaj o naszą pensję, która umożliwia nam pokrycie bieżących wydatków, więc co się stanie, gdy komornik nam ją zajmie?

Okazuje się, że wcale nie wygląda to tak źle. Komornik, choć może egzekwować dług na wiele różnych sposobów, w tym również wejść na wynagrodzenie, to nie może działać na własną rękę. Jego również obowiązują pewne zasady i jedna z nich głosi, że komornik nie może zająć całej pensji.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia – ile komornik może zabrać?

W polskim prawie istnieje coś takiego jak kwota wolna od zajęć komorniczych. To nic innego jak kwota, którą komornik musi zostawić dłużnikowi. Kwotą wolną od zajęć komorniczych jest najniższa krajowa, czyli wtedy, gdy ona się zmienia, również zmienia się kwota wolna od zajęć komorniczych. W 2019 roku najniższa krajowa wynosi 2250 zł brutto, netto daje około 1633 zł na rękę. Dokładnie taką sumę komornik musi zostawić. Jeśli ktoś zarabia najniższą krajową, oznacza, że komornik nie ruszy nawet grosza.

Niestety jednak sam problem zadłużenia nie zniknie. Komornik będzie szukał innych sposobów na wyegzekwowanie należności, więc może zająć samochód, nieruchomość lub nawet zlicytować nasz majątek ruchowy (czyli sprzęty, meble, cenne obrazy itp). Oczywiście osoby, które zarabiają więcej, już muszą liczyć się z tym, że komornik zajmie im część wynagrodzenia, ale zawsze pozostawi na koncie około 1600 zł.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: