Komornicy zwolnieni z podatku VAT od 2019 roku

Komornicy zwolnieni z podatku VAT od 2019 roku


Funkcjonariusze sądowi dokonujący egzekucji komorniczych mogli podwójnie świętować Sylwestra. W ostatnim dniu 2018 roku Ministerstwo Finansów potwierdziło bowiem, że komornicy od nowego roku nie będą już podatnikami VAT. Ma to związek z ważnymi zmianami w przepisach prawnych dotyczących egzekucji komorniczych. Decyzja jest korzysta zarówno dla samych funkcjonariuszy, jak również dłużników.

Zmiany w procedurach egzekucji komorniczej

W ciągu ostatnich 8 lat, liczba skarg i zażaleń złożonych przez dłużników na postępowania komornicze wzrosła o prawie 400%. Państwo nie mogło bagatelizować tego problemu. Coraz więcej osób zarzucało komornikom zachłanność i kierowanie się własnymi interesami. Odpowiedzią na te zarzuty są zmiany w procedurze egzekucji komorniczej.

Aktualnie, każdy funkcjonariusz pełniący obowiązki komornika będzie miał obowiązek nagrywania wszystkich przeprowadzonych czynności. W razie skargi lub zażalenia, nagranie będzie stanowić materiał dowodowy, który pozwoli rozstrzygnąć roszczenia dłużnika. Ponadto, komornicy zostali zobligowani do składania publicznych oświadczeń majątkowych.

Zmiany narażały komorników na dodatkowe koszty. Istniało zatem realne zagrożenie, że wielu funkcjonariuszy zrezygnuje z pracy. Aby temu zapobiec, Ministerstwo Finansów zdecydowało się zwolnić komorników z obowiązku płacenia podatku VAT. A zatem, czynności podejmowane przez komornika w trakcie postępowania nie będą dłużej podlegać podatkowi VAT.

Zwolnienie z podatku VAT korzystne dla komornika i dłużnika

Wprowadzone zmiany są korzystne dla dłużników, którzy nie muszą się już martwić o opłacalność postępowania. Dłużnik ma natomiast gwarancję, że egzekucja zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem. Zmiany zmniejszają ryzyko naciągania kosztów, przez które dłużnik płacił znacznie więcej niż jego suma zobowiązania. Komornik będzie typowym funkcjonariuszem publicznym, który będzie musiał przedkładać dobro publiczne nad własne interesy.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: