Kim jest żyrant – prawa i obowiązki poręczyciela

Kim jest żyrant, kto może nim zostać?

Kim jest żyrant – prawa i obowiązki poręczyciela

Pożyczka z poręczeniem to oferta kierowana do osób zadłużonych oraz posiadających niską zdolność kredytową. Czasami, podżyrowanie zobowiązania jest jedynym sposobem na zdobycie potrzebnych pieniędzy. Należy oczywiście pamiętać, że w takiej sytuacji, osoba gwaranta staje się współodpowiedzialna za spłatę długu. Kto może zostać żyrantem oraz jakie prawa i obowiązki posiada osoba poręczyciela?

Kto może zostać gwarantem?

Niska zdolność kredytowa budzi wątpliwości banku lub firmy pożyczkowej, w kwestii czy dasz radę spłacić w terminie zaciągnięte zobowiązanie. Kredytodawca chce uzyskać pewność odzyskania wypłaconych środków poprzez dodatkowe zabezpieczenie. Będzie nim majątek żyranta, który zdecyduje się za nas poręczyć. W tej sytuacji, żyrant pożyczki staje się odpowiedzialny za spłatę zobowiązania na równych zasadach do pożyczkobiorca. Gwarantem może być osoba z rodziny lub znajomych. Jedynym warunkiem jest wysoka zdolność kredytowa prezentowana przez poręczyciela.

Pożyczka z poręczeniem przez Internet

Aktualnie, wszystkie formalności związane z przyznaniem pożyczki z poręczeniem można załatwić przez Internet. Wystarczy wypełnić wniosek online i uwzględnić w nim dane osobowe żyranta. W dalszej fazie kredytobiorca kontaktuje się z gwarantem w celu uzyskania jego zgody na podżyrowanie pożyczki. Bank lub firma pożyczkowa dokładnie ocenia zdolność kredytową poręczyciela i podejmuje ostateczną decyzję. Jeśli będzie ona pozytywna, jeszcze tego samego dnia pożyczkobiorca otrzyma środki na swoje konto bankowe.

Jakie prawa posiada poręczyciel?

Żyrant w każdej sytuacji ma prawo żądać uzyskania informacji na temat postępów ze spłatą zobowiązania. Ponadto, kredytobiorca ma obowiązek poinformować gwaranta o ewentualnych opóźnieniach oraz problemach ze spłatą. Jeśli poręczyciel będzie zmuszony spłacać zobowiązanie z własnej kieszeni, automatycznie staje się wierzycielem pożyczkobiorcy i ma prawo żądać od niego zwrotu utraconych środków.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: