Jakie zawody mogą liczyć na podwyżkę w 2019 roku?

wzrost płacy minimalnej

Jakie zawody mogą liczyć na podwyżkę w 2019 roku?


W roku 2019 kilka grup zawodowych może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia. Przede wszystkim tyczy się to pracowników budżetówki, czyli policjantów, pielęgniarek oraz nauczycieli. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć także osoby z najniższą płacą krajową. Sprawdźmy, kto może liczyć na podwyżkę pensji oraz o ile wzrosną wynagrodzenia w różnych zawodach.

Wzrost pensji minimalnej

W roku 2019 po raz kolejny wzrośnie wynagrodzenie minimalne. Osoby zarabiające najmniej mogą się spodziewać podwyżki w wysokości 120 PLN brutto. Do tej pory, płaca minimalna wynosiła 2100 PLN. Od początku roku 2019 próg został podniesiony do kwoty 2220 PLN. Jednocześnie, wzrosła minimalna stawka godzinowa: Z kwoty 13,70 PLN do kwoty 14,50 PLN. Wynagrodzenie minimalne wciąż nie należy do najwyższych, ale w przypadku osób zarabiających najmniej, każda kwota ma duże znaczenie. Prawdopodobnie, wzrost płacy minimalnej będzie miał miejsce także za rok.

Podwyżki w budżetówce

Na zmianę wysokości zarobków mogą liczyć osoby otrzymujące wynagrodzenie ze Skarbu Państwa. Podwyżki mogą zatem spodziewać się następujące grupy zawodowe: Urzędnicy państwowi (średnio o 260 PLN), pracownicy cywilni wojska (około 597 PLN więcej w porównaniu z rokiem 2016), policjanci, strażacy oraz Służba Ochrony Państwa (około 609 PLN), pielęgniarki (1600 PLN premii oraz 1100 PLN dodatku do pensji) oraz nauczyciele (od 123 do 168 PLN). Oczywiście dokładna wysokość podwyżki będzie zależna od kilku czynników, np. stopnia oraz stażu pracy.

Zmiany dla emerytów i rencistów

Na wyższe świadczenia emerytalne i rentowe mogą liczyć osoby najbiedniejsze. Kwota najniższe j emerytury wzrosła za sprawą waloryzacji o 33,57 PLN. Średnia renta brutto wzrośnie natomiast o kwotę 54,60 PLN. To jednak nie wszystko. Rząd zapowiada kolejne zmiany w roku 2019. Jeśli wejdą w życie, emeryci oraz renciści mogą liczyć na „trzynastkę” oraz zwolnienie z płacenia podatku PIT.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: