Jakie bazy są sprawdzane przez firmy pożyczkowe?

sprawdzane przez bank bazy dłużników

Jakie bazy są sprawdzane przez firmy pożyczkowe?


Czy osoby zadłużone rzeczywiście mogą liczyć na szybką pożyczkę w parabanku bez sprawdzania historii kredytowej w BIK? Jak najbardziej. Należy jednak pamiętać, że po za Biurem Informacji Kredytowej, firma pożyczkowa może korzystać także z innych baz danych. Szczególnie często parabanki weryfikują swoich klientów na podstawie informacji zawartych w BIG czyli Biurze Informacji Gospodarczej. Jakie wpisy znajdują się w tej bazie?

Jakie informacje o kliencie posiada BIG?

Biuro Informacji Gospodarczej jest zarządzane przez prywatne firmy. Baza przechowuje informacje na temat dłużników. W naszym kraju wyróżniamy cztery najważniejsze rejestry dłużników: KRD, ERIF, BIG InfoMonitor oraz KBIG. Jest to bardzo dogodne źródło informacji, z którego chętnie korzystają zarówno banki jak również firmy pożyczkowe.

Negatywne wpisy w BIG dotyczą wszelkich nieuregulowanych zobowiązań finansowych np.: raty pożyczki, rachunku, czynszu czy mandatu. Wpis trafia do rejestru gdy opóźnienie w spłacie należności jest dłuższe niż 60 dni. Jednocześnie, zobowiązanie musi wynosić przynajmniej 200 zł w przypadku osób prywatnych oraz 500 zł w przypadku firm. Z tego względu, osoby zadłużone muszą się liczyć z trudnościami w otrzymaniu pożyczki w parabanku.

Czy firmy pożyczkowe mogą korzystać z historii BIK?

Od niedawna, firmy pożyczkowe posiadają możliwość weryfikowania zdolności kredytowej swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Baza ta jest nadzorowana przez Związek Banków Polskich. Dostępne są tutaj wszelkie informacje o osobach, które zaciągnęły zobowiązanie finansowe. W BIK można sprawdzić wszelkie otwarte zobowiązania klienta oraz to, w jaki sposób spłaca on należności. Wpisy mogą mieć zatem charakter zarówno pozytywny jak i negatywny.

Ze względu na dodatkowe koszty oraz szereg formalności, które musi spełnić firma pożyczkowa by korzystać z informacji BIK, tylko największe parabanki w Polsce mogą sobie na to pozwolić. Wiele firm pożyczkowych nie weryfikuje zatem historii BIK, ale zamiast tego sięga do rejestrów dłużników.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: