Jak przedłużyć spłatę kolejnej raty pożyczki lub kredytu?

Jak przedłużyć spłatę raty

Jak przedłużyć spłatę kolejnej raty pożyczki lub kredytu?


Bywają dla naszego portfela okresy wyjątkowo trudne i wymagające. Nagłe sytuacje w życiu mogą wymagać dużych i nieprzewidzianych wydatków. Jeśli jesteśmy w trakcie spłaty zobowiązania finansowego, grozi nam utrata płynności finansowej. Co możemy zrobić aby przedłużyć termin spłaty kolejnej raty? Istnieje kilka sposobów wyjścia z takiej sytuacji obronną ręką.

Nie unikaj współpracy z bankiem

Niektórzy dłużnicy momentalnie tworzą w swojej głowie czarne scenariusze na czele z komornikiem i eksmisją. Spokojnie, jeśli podejmiemy właściwe działania, nie będzie tak źle. Przede wszystkim, o trudniejszej sytuacji należy jak najszybciej poinformować bank lub firmę pożyczkową. Dążenie do egzekucji komorniczej nie leży w interesie wierzycieli, dla których jest to strata czasu i pieniędzy. Z tego względu, bank lub firma pożyczkowa woli znaleźć wspólne porozumienie, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron.

Możliwe rozwiązanie zaistniałej sytuacji

Pożyczkodawca ma możliwość tymczasowego zawieszenia spłaty naszego zobowiązania. W ten sposób otrzymamy czas, który pozwoli nam odzyskać płynność finansową. Co więcej, bank lub firma pożyczkowa może zdecydować się na ten krok bez dodatkowych kosztów, aby dać klientowi możliwość spłacenia reszty zobowiązania. Innym wyjściem z sytuacji jest wydłużenie terminu spłaty pożyczki. W ten sposób, miesięczna rata stanie się wyraźnie niższa. To oczywiście wiąże się z wyższym kosztem całkowitym, ale przynajmniej pozwala dalej systematycznie spłacać raty.

Konsekwencje zalegania ze spłatą raty

Z całą pewnością nie należy zbagatelizować problemu i dopuścić do opóźnień w spłacie raty. W ten sposób, firmy pożyczkowe i banki mogą naliczyć karne odsetki. Ich wysokość może odpowiadać nawet czterokrotności stopy lombardowej. W rezultacie, napędzimy tylko spiralę długów, z której ciężko będzie się wydostać. W przypadku trudniejszej sytuacji warto jak najszybciej podjąć rozmowy z pożyczkodawcą aby uniknąć tego typu doświadczeń.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: