Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?

mniejsze rachunki w bloku

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?


Całkowity koszt rachunków za ogrzewanie jest uzależniony od wielu istotnych czynników. Po za indywidualnym trybem grzania dochodzi również powierzchnia mieszkania, powierzchnia pomieszczeń wspólnych (np. klatka schodowa), a także szereg innych opłat ponoszonych przez spółdzielnię mieszkaniową. W ten sposób, koszty ogrzewania mogą wahać się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy w skali roku. Warto poznać skuteczne sposoby, które pozwalają zmniejszyć rachunek. Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku by zauważyć wyraźne zmiany?

Jedną z podstawowych kwestii jest to, ile ciepła traci nasze mieszkanie na skutek nieszczelnych okien oraz drzwi. Jest to szczególnie istotne w starym budownictwie. Warto pomyśleć o remoncie, ponieważ wysokie koszty mogą się zwrócić szybciej niż nam się zdaje. Utrata ogromnych ilości ciepła skutkuje bardzo wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Są one nawet trzykrotnie większe niż w mieszkaniach z dobrą izolacją. W tym artykule skupimy się jednak na stosunkowo tanich lub darmowych sposobach, które pozwalają odczuć istotną ulgę patrząc na rachunek za ogrzewanie.

Kiedy warto zakręcić kaloryfery?

W wielu mieszkaniach w Polsce popełniany jest dosyć popularny błąd polegający na tym, że odkręcony na jesieni kaloryfer działa aż do wiosny. Owszem, zdarza nam się nieco przykręcać grzejnik w cieplejsze dni, ale wnioski są oczywiste: Wielu Polaków ogrzewa mieszkania ponad realne potrzeby. Kaloryfery warto bowiem zakręcić gdy wszyscy domownicy wychodzą, a mieszkanie stoi puste. Grzejnik warto również przykręcić na noc, ponieważ niższa temperatura sprzyja większemu komfortowi snu. Oczywiście nie chodzi o to aby stworzyć w sypialni Biegun Północy, ale aby obniżyć temperaturę na tyle, by kołdra zapewniała nam optymalną ilość ciepła.

W jaki sposób należy wietrzyć mieszkanie?

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, by nasz organizm czuł się w mieszkaniu dobrze. Warto przynajmniej raz dziennie dokładnie przewietrzyć mieszkanie. W tym celu zamiast uchylać okno na długi okres czasu, lepiej otworzyć je na oścież i pozostawić tak przez kilka minut. Dzięki temu, wpuścimy do mieszkania dużo świeżego powietrza, a zarazem, nie wypuścimy całego ciepła, które następnie wymiesza się z chłodnym zmniejszając zapotrzebowanie na ogrzewanie. Oczywiście na okres wietrzenia warto zakręcić kaloryfery.

Zainwestuj w specjalną folię grzewczą

Ten sposób jest szczególnie godny uwagi, ponieważ przy niewielkim wydatku pozwala zaobserwować wyraźną różnicę na rachunkach. Specjalna, srebrna folia grzewcza jest dostępna w każdym markecie budowlanym. Wystarczy ją umieścić na ścianie za kaloryferem. W ten sposób folia odbija ciepło przekazywane w przestrzeń między grzejnikiem i ścianą, a dodatkowo izoluje nas od zewnętrznej strony bloku, która ochładza mieszkanie. Profity wynikające ze stosowania folii grzewczej zdecydowanie są warte dokonania zakupu.

Sprawdź ile ogrzewania potrzebujesz

Wielu z nas odkręca kaloryfer na maksymalny poziom i zakręca dopiero w momencie, gdy w mieszkaniu jest wyraźnie za ciepło. To mało efektywna metoda. W chłodniejsze dni warto stopniowo odkręcać kaloryfer i znaleźć poziom, który zapewni nam odpowiedną temperaturę. Nie zapominajmy również o sąsiadach. Specyfika bloków jest taka, że nasze mieszkanie ogrzewa również mieszkanie pod nami oraz mieszkania przyległe po bokach. W ten sposób, może się okazać że sąsiedzi lubiący tropikalne temperatury wystarczająco ogrzeją także nasze mieszkanie.

Zadbaj o należyty stan kaloryferów

Osoby mieszkające w starszych blokach powinny poważnie zastanowić się nad wymianą starego typu kaloryferów żebrowych na nowoczesne grzejniki, które generują dużo więcej ciepła za sprawą lepszych materiałów. W okresie jesiennym należy również zadbać o odpowietrzenie grzejników. To bardzo prosta procedura, która wymaga jedynie śrubokręta i szmatki. Zapowietrzony kaloryfer generuje bardzo mało ciepła, mimo generowania wysokich rachunków. Warto o tym pamiętać i dobrze przygotować się na długie, zimowe wieczory.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: