Ile wynosi podatek za psa w 2019 roku?

Ile wynosi podatek za psa w 2019 roku?

Nie wszyscy posiadacze psów zdają sobie z tego sprawę, że wiąże się to z uiszczeniem pewnej opłaty, tzw. podatku za psa. Ile wynosi podatek za posiadanie czworonoga w 2019 roku? Kogo dotyczy opłata? Sprawdzamy!

Podatek za psa, który jest opłatą

Podatek za psa obowiązywał do 2008 roku i zapłacić go musiały wszystkie osoby fizyczne, które posiadały psa. Regulowała go ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych, a jego wysokość wynosiła nie więcej niż 53,69 zł. Wskutek wielu skarg gmin oraz lokalnych organów skarbowych podatek ten jednak został zniesiony i od 2008 roku nie mówimy już o podatku za psa, lecz o opłacie za jego posiadanie, która również regulowana jest ustawą z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (art. 18a, art. 19 pkt 1 lit. f). Obecnie opłatę pobiera bezpośrednio gmina lub urząd miasta, a nie organy podatkowe.

Ile wynosi podatek za psa?

W związku ze zmianą typu opłaty, z podatku za psa na opłatę za posiadanie psa, organem odpowiedzialnym za ustanowienie szczegółów jest gmina lub urząd miasta. W praktyce oznacza to, termin wniesienia opłaty oraz jej stawka może różnić się w zależności od miejsca. Jednakże Ministerstwo Finansów jasno określiło maksymalną kwotę opłaty za posiadanie psa i w 2019 roku wynosi ona 123,18 zł w skali rocznej za jednego pupila. Warto również wiedzieć, że po zmianie przepisów, w wielu gminach, opłaty te zostały zniesione i mieszkańcy nie są zobowiązani do płacenia podatku od posiadania psów. Najczęstszym powodem wycofania się urzędów miasta z egzekwowania opłaty za psa są trudności ze ściąganiem opłat oraz niewielkie wpływy z tego tytułu.

Opłata za psa – kto nie musi płacić?

Tam, gdzie opłata za psa nadal obowiązuje, istnieją pewne okoliczności, które zwalniają z takiej konieczności.  I tak przykładowo, z płacenia podatku zwolnione osoby niepełnosprawne, które korzystają z pomocy psa asystującego, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak i właściciele psów po 65 roku życia.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: